Z bečovského zámku vychází skupina zaklulenců. V rukou nesou kovovou krabici se stříškou. Kolem stojí po zuby ozbrojení policisté z Útvaru rychlého nasazení. Na samopaly jim padá první letošní sníh. Z Bečova nad Teplou na Karlovarsku do Vladislavského sálu Pražského hradu míří vzázný relikviář svatého Maura. Je úterní ráno.

„Bezpečnostní opatření odpovídají významu památky,“ říká vedoucí karlovarské policie Michal Šavrňa. Vozidlo, které vezlo relikviář, slouží k přepravě nejdražších uměleckých děl a předmětů. Je pancéřované, má klimatizaci a tlumenou podlahu, aby se památka nepoškodila. Bližší informace policie utajila. Relikviář český stát pojistil na půl miliardy korun. „Jeho historická hodnota je ale nevyčíslitelná,“ dodává k ceně bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Hrad: nejstřeženější prostor v Česku

I opatření v Praze jsou mimořádná. „Hrad je nejstřeženější zóna v Česku, všechno zde je vlastně ve vojenském prostoru. Ve dne v noci je střežen policií i armádou jak fyzicky, tak s pomocí elektronických zabezpečovacích zařízení,“ popsal zabezpečení vedoucí oddělení kultury Pražského hradu Václav Beránek. Opatření budou zpřísněna i přímo ve Vladislavském sále.

„Výstavou relikviáře v nejcennějším prostoru Pražského hradu vyvrcholí oslavy 25. výročí jeho nalezení. Zničený relikviář za dramatických okolností objevili kriminalisté pod podlahou bečovského hradu 5. listopadu 1985,“ vysvětluje důvod výstavy David Šebek z kanceláře prezidenta republiky.

Je chvilku před jedenáctou hodinou dopolední. Do Vladislavského sálu vstupuje šestice mužů v černých kuklách se schránkou relikviáře. Restaurátoři s ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou v bílých rukavicích skříňku odemykají, předmět vybalují. Kontrolují, zda se při převozu nepoškodil. Výstava může začít.

Relikviář je vedle královské koruny
Pražský hrad – Unikátní relikviář svatého Maura můžete vidět ode dneška až do 27. února. Vystaven je ve Vladislavském sále Pražského hradu. Vstupné stojí 150 korun. Zároveň bude součástí běžného návštěvnického okruhu. Relikviář je ve velké skleněné klimatizované a zabezpečené vitríně. Památka vyrobená z pozlaceného stříbra a mědi se na Hradě ocitla v těsném sousedství kopií českých korunovačních klenotů. Klenoty návštěvníci spatří v sousedním Sněmovním sále, a mohou tak srovnat zlatnickou práci starých mistrů. Na druhé straně rozlehlého Vladislavského sálu je pak model Bečovského zámku v měřítku 1:25 000 o velikosti zhruba 3,5 metru.
Hon za historickým unikátem

Relikviář svatého Maura je svým významem považován za druhou nejvzácnější movitou památku v Česku hned za korunovačními klenoty.
Historie této románské zlatnické práce sahá na počátek 13. století. Schránka má velikost dětského sarkofágu a označuje se za relikviář domečkového typu. Je jediným svého druhu v České republice.

Relikviář byl objeven před 25 lety na zámku v Bečově nad Teplou.

Kriminalisté ho našli po ročním pátrání v poslední chvíli, než měla být uzavřena smlouva s Dannym Douglasem, který chtěl od státu relikviář odkoupit za 250 tisíc dolarů.

Relikviář byl 40 let ukryt pod podlahou zámecké kaple, obložený desítkami lahví vína a koňaku.

Byl ve velmi zdevastovaném stavu. Náročné restaurování v letech 1991 až 2002 si vyžádalo osm milionů korun a nemá ve světě obdoby.

REDAKCE PD a ČTK