Oproti velkorysému loňskému ročníku festivalu, který však znamenal pro pořadatele citelnou finanční ztrátu, je letošní „zasponzorovaný“ program skromnější. Nicméně účast hudebníků méně zvučných jmen neznamená nižší kvalitu. „To, že je vstupné zdarma, nám umožnilo jít po hudbě, která je doopravdy zajímavá, ale přitom není tak populární,“ říká jeden z dramaturgů festivalu Jakub Mejdřický. Seznam účinkujících jeho slova potvrzuje.

K největším lahůdkám letošních ostrovů patří uznávané americké blues-rockové seskupení kolem legendárního kytaristy Robbena Forda The Ford Blues Band, které vystoupí v 18.45 na Slovanském ostrově. Dalšími hosty jazzové a bluesové scény budou například polští Matplaneta nebo Big Band Milana Svobody.

Na Střeleckém ostrově vyrostou hned dvě pódia. Dění na rockové a popové scéně zahájí v 11.45 hodin Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem, v průběhu večera se zde představí skupiny z Rakouska, Holandska, Maďarska, Francie i Běloruska. Program scény etno-folkové odstartují ve dvanáct hodin Sestry Steinovy. Hlavní hvězdou bude kanadsko- americko-francouzský projekt Socalled Orchestra. Experimentátora Socalleda, pohrávajícího si s fúzí klezmeru a elektroniky, znají příznivci world music například z loňského festivalu Respect.

Další dvě scény umístili pořadatelé na Janáčkovo nábřeží. Na jedné zahrají výherci soutěže amatérských interpretů United Islands Of Talents, na druhé zapějí mužské sbory z Německa, Dánska či Norska. Scénu na Dětském ostrově rozezní od 18 hodin hip hop.

Stejně jako v případě minulých ročníků doplní koncerty řada doprovodných akcí, namátkou dílny pro děti, sportovní exhibice a představení v Divadelním stanu na Dětském ostrově či výstava fotografií na Janáčkově nábřeží.

Podrobný program naleznete například na webové stránce www.unitedislands.cz.