„Mezi nejnavštěvovanější objekty patřilo Národní technické muzeum, Muzeum Policie České republiky, Novoměstská radnice a také Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Nejvyšší návštěvnost mělo Letecké muzeum ve Kbelích, kam přišlo 12.500 zájemců," dodala.

Už půl hodiny před 19:00 vyjely z náměstí Jana Palacha autobusy dopravního podniku na desítku mimořádných linek propojujících většinu míst – ani v nich se neplatilo. Provoz metra byl o hodinu prodloužen. Mimořádné autobusové linky najely téměř 9000 kilometrů, na desítce tras měly 67 zastávek. I letos mezi nimi bylo Muzeum městské hromadné dopravy ve Střešovicích. Noční doprava byla posílena, aby se cestující v pozdních hodinách dostali domů. Akcí v Praze se tak o něco později uzavřel Festival muzejních nocí, který se v první polovině roku konal ve všech krajích – připojilo se k němu 312 institucí ve 134 městech.

I nováčci byli úspěšní

Už před zahájením se na řadě míst tvořily fronty a i pak museli příchozí čekat. Byla mezi nimi i spousta dětí, jimž rodiče prodloužili večerku a vzali je na poučnou pouť hlavním městem. I letošní nováčci této akce jako Galerie Emilie Paličkové v ulici U Půjčovny s volně přístupnou výstavou Krajka v módě, Knihovna Václava Havla v Galerii Montmartre, kde se promítaly fotografie, filmy a četlo se z prací bývalého prezidenta, či kino Ponrepo s nabídkou muzeálních klenotů a bizarností českého filmu, neměli o příchozí nouzi.

Muzeum Karla Zemana, které v říjnu oslaví první výročí, bylo nasvíceno a v areálu Saského dvora samo působilo jako kulisa. Otevřen byl i skleník Fata Morgana botanické zahrady v Troji.

Loni zaznamenali organizátoři na 200.000 návštěv­nických vstupů, přičemž zjistili, že každý z účastníků běžně stihl zavítat do dvou až tří muzeí či galerií. Ty letos zvolili především milovníci výtvarného umění a přivítali možnost prohlédnout si sbírky ve Šternberském i Schwarzenberském paláci, v klášteře sv. Anežky České a ve Veletržním paláci zdarma. Valdštejnská jízdárna nabídla retrospektivu Jana Křížka.