Hudební představení a komedie. To jsou nejčastější nabídky silvestrovských divadelních programů. Některé pražské scény navíc uvádějí silvestrovská představení ve dvou časech…

Divadlo Kalich uvede 31. prosince svoji letošní muzikálovou novinku Mauglí z pera autorů Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové a v režii dua SKUTR. „Naše volba na něj padla ze dvou hlavních důvodů: jde o představení humorné, které známý Kiplingův příběh vypráví s velkou nadsázkou, a zároveň o představení rodinné, při němž si přijdou na své dospělí diváci i děti," vysvětluje Jaroslav Panenka z Divadla Kalich. Výjimečně pak představení uvedou již od 17 hodin.

Muzikál Mauglí

Podle Panenky na Silvestra v Kalichu tradičně platí, že režiséři i producent výjimečně přivřou oči nad děním na jevišti a jindy přísný dozor na jediný večer zmírní, takže herci můžou do představení propašovat svoje vtípky a nápady.

O Vánocích i po Vánocích

Muzikálové představení, které zavede diváky do vánočního času, připravilo na Silvestra Divadlo Broadway. Už třetím rokem uvede muzikál Vánoční zázrak s oblíbenými melodiemi od Janka Ledeckého. „Nasazujeme ho již v polovině prosince. Myslíme si, že v čase předvánočního chaosu je ideální trochu se pozastavit a nasát vánoční atmosféru právě tímto představením," vysvětluje Gabriela Šimonová z Divadla Broadway.

Nechybí přípitek

Divácky oblíbenou komedii Pan Kaplan má třídu rád představí na závěr roku Divadlo ABC, v komediálním duchu se ponese i představení Kancl v Divadle Rokoko. „Představení hrajeme v obou divadlech dvakrát, od 15 a 19 hodin. Diváky čeká také přípitek, malý ohňostroj, a navíc neopakovatelná atmosféra," sděluje Tereza Mrzenová z Městských divadel pražských. Zároveň připomíná, že obě divadla hrají kromě Silvestra už od 26. prosince.

V Dlouhé nabídnou i vodku

Dvojí představení uvede poslední den v roce také Divadlo Na Jizerce, od 14 a 17 hodin se tu diváci pobaví při komedii Práskni do bot v režii Jana Hřebejka.

„Svým způsobem se tato hra vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má úžasný lidský rozměr a velkou hloubku. Má také drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků," sděluje principál divadla Jan Hrušínský o hře severoirského autora Owena McCaffertyho, ve které má čtveřice kumpánů vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu. Jednoho z řemeslníků v inscenaci představuje i sám Hrušínský.

Nejen na Silvestra, ale už od 26. prosince hraje pro své diváky i letos Divadlo v Dlouhé. Na konec roku tu připravili inscenaci Hráči od N. V. Gogola.

„Silvestrovská představení vybíráme podle stávajícího repertoáru tak, aby se v této specifické nabídce prostřídaly různé žánrové polohy našeho divadla s výjimkou vysloveně vážných titulů," sděluje Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé. Připomíná, že diváci dostanou na Silvestra kromě divadelního zážitku i něco navíc, letos to bude stylový welcome drink. „K ruské hře samozřejmě patří vodka. Nebude ale ruská," uvádí na pravou míru Štěpánová.

Představení si vytvořily samy

Švandovo divadlo na Smíchově připravilo pro své diváky mezisváteční menu sestavené z oblíbených představení, na Silvestra pak jako třešinku na dortu uvede studiovou komedii Cry Baby Cry. „Diváci se tak mají možnost poslední den roku slušně pobavit u divadelního lifecoachingu vedeném Jaroslavem Šmídem," upozorňuje dramaturgyně divadla Lucie Kolouchová.

Cry Baby Cry je autorský počin vzniklý z jádra hereckého souboru Švandova divadla.

„Inscenaci si od textu až po jevištní zpracování připravily herečky Švandova divadla úplně samy. Podařil se jim vskutku mistrovský kus, povedená komedie, která bývá vyprodaná během jednoho dne," sděluje Kolouchová. Během silvestrovského odpoledne uvedou inscenaci dvakrát, od 15 a od 18 hodin.

Fidlovačka s překvapením, Vinohrady tradičně

V nastolené tradici silvestrovských představení pokračuje letos také Divadlo Na Fidlovačce, kde uvedou nadvakrát komediální představení Jen žádný sex prosím, jsme přece Britové!

„Rádi bychom tímto představením našim divákům zpříjemnili vstup do silvestrovské noci a navodili veselou náladu. Stejně jako v minulých letech připravujeme pro diváky překvapení," připomíná Lenka Studénková z Fidlovačky, přičemž zdůrazňuje, že samozřejmě nebude předem vyzrazovat, o co se jedná.

Silvestrovský plán v Divadle na Vinohradech se podobá loňskému konci roku, i zde divákům nabídnou komedii, která je naladí pro vstup do nového roku.

„Letos jsme připravili dvě představení odpolední a podvečerní komedii Vstupte! o dvou hercích, kteří celý život vystupovali jako sehraná a úspěšná dvojice, ale vlastně se navzájem nesnášejí, což ovšem publikum netušilo. Po letech odloučení dostávají výjimečnou nabídku předvést v televizní show svůj slavný skeč," nastiňuje děj silvestrovského představení Zuzana Paulusová z Divadla na Vinohradech.

Vstupte! patří k vinohradskému „rodinnému stříbru" divadlo ji s úspěchem uvádělo již v 70. letech s Vlastimilem Brodským a Josefem Bláhou v hlavních rolích. V současné inscenaci hrají tyto dva „vaudevillové vysloužilce" herci Viktor Preiss a Tomáš Töpfer. I na Vinohradech slibují jisté odlišnosti silvestrovského představení oproti běžným. Podrobnosti ale uvidíte až na konec roku přímo na scéně divadla.

Příchod nového roku v divadle

Na svůj celoroční repertoár nezanevře na Silvestra divadlo Na Zábradlí, hrát se tu bude představení Buržoazie, volná adaptace Buñuelovy poetiky v režii Jana Mikuláška. „I když název inscenace odkazuje ke konkrétnímu filmu, výsledkem je skrumáž motivů a témat, jimiž byl Buñuel fascinován a přitahován. Odhaloval nové možnosti filmového jazyka, zkoušel rozličné narativní struktury. Tím, že příběhem vytváří zdání reality, posiluje právě fantazijní složku svých filmů," sděluje Alexandra Poláková z divadla Na Zábradlí. Silvestrovské představení začíná ve 20 hodin a vstupenky se prodávají za 555 a 444 korun. „Čas začátku jsme stanovili záměrně, aby diváci mohli příchod nového roku oslavit přímo v divadle. Zde jim bude k dispozici naše divadelní kavárna a bude pro ně připraveno drobné občerstvení," dodává Poláková.

V Dejvicích a pod Palmovkou zavřeno

Ne všechna pražská divadla ale na Silvestra hrají, mezi těmi, které své herce nechávají v posledním dni v roce odpočinout, patří například Dejvické divadlo nebo Divadlo u Valšů.

Silvestrovské představení neuvádí ani Divadlo pod Palmovkou kvůli rekonstrukci budovy a celoročním hostování na jiných scénách. „Sice u nás tradice silvestrovských představení bývala, ještě loni jsme odehráli dvakrát představní Chicago, ale letos jsme museli ustoupit," podotýká Kateřina Riethofová z Divadla pod Palmovkou.

Silvestr už před Silvestrem

Ani v Divadle v Celetné neplánují silvestrovské představení, po úspěchu z minulého roku ale nový rok se svými diváky oslaví už den předem. „Letos již podruhé pořádáme 30. prosince program nazvaný Silvestr od první vteřiny," informuje Lenka Bočková z Divadla v Celetné. Podle principála divadla Jakuba Špalka slaví v Celetné už den předem, aby nepropásli první vteřiny posledního dne.

„Slibujeme Kašpary za mikrofony, skvělou kapelu James Band, pořádný taneční parket a dobře vychlazené šampaňské," říká. Nepůjde přitom o klasické představení, ale o zábavný večer, při kterém se diváci mohou potkat s herci, které jinak vidí výhradně v rolích na jevišti.

Herečka a zpěvačka Michaela Doubravová v rozhovoru říká:

Nač předsevzetí? Něco změnit můžeme každý den

Ptali jsme se herečky a zpěvačky, která bude v letošním silvestrovském programu osobně „zainteresovaná": Michaely Doubravové z pražského divadla Kalich.

Pokolikáté letos hrajete silvestrovské představení a v čem je pro vás výjimečné?

Letos to bude podruhé, minulý rok jsem hrála v Pomádě a ještě rok předtím to byl Robin Hood. Na něj jsem se byla podívat i přesto, že jsem nehrála, protože jsem se těšila na neotřelé a originální vtípky. Představení na Silvestra je naprosto jedinečné, protože pan ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek trochu přimhouří oči a nechá prostor naší fantazii a vtípkům, které se nám v hlavách nastřádaly po celý rok, a jen v tento den je můžeme pořádně prodat bez jakékoli újmy nebo srážky honoráře.

Michaela Doubravová hraje v mujzikálu divadla Kalich Mauglí.

Máte nějaké veselé, netradiční zážitky spojené se silvestrovskými představeními?

Při silvestrovském představení musíte být víc ve střehu. Například minulý rok při Pomádě na závěrečnou scénu přišel náš tanečník Michal Černý a začal tancovat vogue v dámském oblečení. Celé divadlo dostalo záchvat smíchu, pro nás bylo strašně těžké udržet se a samozřejmě jsme se začali smát taky. Pak bylo těžké vůbec se vrátit do děje. Ale přesně to diváky baví a na Silvestra přímo na to čekají.

Jak a kde vedle představení Mauglí v divadle Kalich Silvestra strávíte?

Já raději neplánuju, ale tuším, že to nakonec se všemi stylově oslavíme skoro doma, tedy v Kalichu.

Dáváte si novoroční předsevzetí?

Zatím jsem to nedělala, tedy alespoň ne na Nový rok. Myslím, že každý den v roce si můžu říct, že chci s něčím přestat, nebo s něčím začít. Je ale fakt, že bych chtěla začít více zpívat.

Jak se těšíte na rok 2014, co vás čeká na pracovním a soukromém poli nového?

Těším se moc, každý rok přichází něco nového. Hned na přelomu roku se budeme s přítelem stěhovat, čili přijde velké zařizování a nakupování nábytku. A co se týče pracovních záležitostí, v březnu budeme mít v Divadle Kalich obnovenou premiéru muzikálu Rent, na což se nesmírně těším, jelikož budu hrát vysněnou roli. V dubnu pak začnu natáčet celovečerní film, který pro mě bude dosud asi největší hereckou výzvou v životě. Víc neprozradím.