Byla to myšlenka ve své době určitě revoluční. Vždyť televize neexistovala a svět nebyl propojen webovou sítí.

Připojil se k němu Alfred Grévin, karikaturista a sochař, který se podujal uměleckým vedením muzea. Třetím byl Gabriel Thomas, který to vše financoval.

V Montmartru i veverka z Doby ledové

Muzeum na Montmartru bylo otevřeno 5. června 1882. Dodneška má k dispozici už 2000 voskových figurin a ročně přibude dalších šest. Jednou z nich je i populární veverka z filmu Doba ledová (zástupce ze zvířecí říše bude v Praze populární krteček).

Muzeum představuje své exponáty v impozantních realistických kulisách a dochází zde k nečekaným setkáním osobností všech dob a všech profesí politici, herci, zpěváci, hudebníci, malíři a další.

„Zpodobněné osoby se uvedením své figuriny do muzea velice baví. Někdy dokonce muzeu darují část své garderoby," uvedla Beatrice de Reynies, ředitelka muzea. Výroba figuríny podle ní trvá šest měsíců a na výsledné podobě pracuje 15 různých profesí. Zajímavostí je, že mají přírodní vlasy a vousy (v případě mužů), které se do vosku implantují kus po kuse. Výsledkem je naprosto věrná podoba, takže se budeme moci vyfotit třeba s Elvisem Presleym.

V metropoli už příští rok

Brány pražské pobočky muzea Grévin se otevřou v prvním čtvrtletí příštího roku a sídlit bude v Celetné ulici 15. Náklady investice činí 10 milionů eur. Zpočátku bude k vidění asi sto figurín na ploše 3300 metrů čtverečních. Součástí bude i alchymistická laboratoř, ale i osobnosti, které proslavily Československo ve světě Tomáš Baťa, Jiří Mucha, Jiří Trnka, Jaroslav Heyrovský.

V literární kavárně pak třeba Václav Havel a Karel Čapek. Dále bude vybudovaný chrám sportu, kde najdeme české i zahraniční sportovce. Historické osobnosti budou soustředěny na plesové scéně.

Francouzský velvyslanec, Pierre Lévy se shodl s pražskou radní Ivetou Jechovou, že muzeum bude atraktivním cílem nejenom pro Pražany, ale i pro všechny návštěvníky Prahy včetně cizinců. „Muzeum významně podpoří rozvoj cestovního ruchu," je přesvědčený velvyslanec.

„Muzeum je pro Prahu důležité zejména z pohledu příjezdové turistiky. Muzea voskových figur jsou vyhledávána všude na světě. Vážíme si toho, že je pražské muzeum vůbec první evropskou pobočkou muzea pařížského," uvedla Jechová.

Divadlo živoucí historie

I v Praze bude zachována důležitá tradice muzea Grévin. Protože jeho zakladatel byl novinář, založil Akademii Grévin, jejímiž členy byli právě novináři, kteří vedení muzea navrhovali zařazení dalších nových osobností. „Členy pražské Akademie Grévin budeme teprve hledat," uvedla ředitelka muzea Beatrice de Reynies.

Součástí muzea bude i kavárna a obchod se suvenýry, kam bude přístup bez nutnosti zakoupit si vstupenku.

Jak vyplývá i z vyjádření francouzského velvyslance, nelze muzeum voskových figur považovat jen za lehkou zábavu. „Grévin je divadlem živoucí historie, někde uprostřed mezi snem a realitou. Králové stojí vedle svých atentátníků, porobení vedle svých porobitelů. Návštěvník má pocit, že figuríny jen jen promluvit. Zmocňuje se ho nutkání požádat o autogram. Grévin je velkou encyklopedií," uvedl Jean D´Ormesson, člen Francouzské akademie. Máme se tedy u nás v Praze věru na co těšit.

Podle tradic muzea Grévin, by v něm měla být umístěna i figurína aktuálního prezidenta země, tedy Miloše Zemana. Zatím s ním však o této možnosti představitelé muzea nemluvili. Je to přece jenom předčasné vzhledem k tomu, že muzeum otevře své brány až na jaře příštího roku.

Béatrice de ReyniésPomohou nám i čeští umělci

Mluvčí pařížského muzea voskových figur, která představila pražský projekt, je Béatrice Reynies, která nám poskytla krátký rozhovor.

Ve Francii vybírá osobnosti do muzea Akademie Grévin. Bude tomu tak i v Česku.

Ano hodláme akademii sestavit z českých novinářů. Ta by zasedala jedenkrát až dvakrát do roka a přednášela vedení muzea své návrhy. Členové zatím ale nejsou jmenováni, rozhlížíme se po nich.

Budou v Praze zastoupeni i čeští politici?

Chceme prezentovat i je. Určitě tam bude Václav Havel. Naším principem je, že je vždy v muzeu aktuální prezident, to znamená Miloš Zeman. Ani s ním jsme ale zatím nejednali. Také musíme vybrat politiky z minulosti, kteří za sebou nechali viditelnou stopu.

Které historické osobnosti hodláte zařadit?

„Nejvzdálenějším bude Jan Hus, dále Karel IV. a určitě Rudolf II.

Zařadíte mezi exponáty „slavné" zločince?

Tady uvažujeme, pokud ano, spíše o legendárních zločincích z minulosti (zřejmě typu Babinský). Chceme totiž podávat hlavně pozitivní obraz světa.

Budou se na výrobě figur podílet i čeští řemeslníci či umělci?

Figuríny se budou vyrábět v Paříži, kde na to máme ateliér a lidi. Ale rádi bychom spolupracovali s českými odborníky na scénografii a při šití kostýmů.

Jak vysoké asi bude vstupné do muzea?

Počítám tak 250 korun v průměru.