Organizátoři divadelních festivalů Za dveřmi a Nultý bod spojili své síly – Prahu chtějí koncem července proměnit v jedno velké divadelní jeviště. Na jejich pozvání přijede do české metropole řada divadelních skupin a performerů z Polska, Ruska, Japonska nebo Velké Británie, kteří se divákům představí v Divadle v Celetné a v pražských ulicích.

Mezinárodní projekt, který se koná od 18. do 24. července, vznikl spojením dvou divadelních festivalů: přehlídky pouličního divadla Za dveřmi a festivalu fyzického divadla a klaunérie Nultý bod. „Oba dva festivaly mají za sebou tři, čtyři roky existence. Jejich konání se míjelo vždy asi o týden, takže začali postupně spolupracovat na společné propagaci a letos poprvé došlo k přímému spojení,“ řekl producent projektu Jakub Vedral.

Z původně menších, komorních akcí se tak stal středně velký festival, který se těší hojné zahraniční účasti. Do metropole míří divadelníci, loutkáři, klauni a mimové z asi 12 zemí, včetně Japonska, Itálie, Velké Británie nebo Polska, kde má pouliční divadlo velkou tradici. Řada představení se navíc v Praze dočká své české premiéry.

„Spolupráce se přímo odráží v podtitulu akce, který zní Jiný festival, jiné divadlo. Za dveřmi je Nultý bod nabídne divákům v jednom jediném týdnu přes 25 divadelních akcí, které se odehrají v Divadle v Celetné, ale také na Staroměstském náměstí, na Ovocném trhu a na dalších místech v Praze,“ uvedl šéf festivalu Nultý bod Petr Boháč.

Představení v ulicích

Od poloviny července tak budou moci příznivci divadla zhlédnout každý den dvě odpolední představení v ulicích, hlavní vystoupení v Divadle v Celetné, po kterém pak bude na veřejném prostranství následovat další pozdně večerní představení. V rámci doprovodného programu nabídne festival i několik workshopů.

„Přehlídku zahájí průvod centrem města. Účast potvrdila například tuzemská skupina V.O.S.A Theatre, jež Pražanům předvede své monstrózní, pojízdné stroje, které vzbudily pozdvižení i na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji,“ prozradil Vedral.

Hlavními hvězdami letošního ročníku bude například ceněný polský divadelní ansámbl Teatr Kana, který vede jeden z hlavních představitelů takzvané nové vlny polského divadla, Zygmunt Duczyński, britská divadelní umělkyně Nola Raeová, jež si získala diváky ve více než šedesáti zemích světa. Chybět nebude ani ruská divadelní skupina BlackSKYWhite nebo vizuální performer Grotest Maru z Berlína, který divákům v Praze nabídne hned dva své projekty.

Vstupné na venkovní představení jsou zdarma, vstupenky do Divadla v Celetné a do prostor v Bubenské 1 jsou k dostání v síti Ticket Portál nebo na místě konání. Ceny se pohybují od 180 do 250 korun. Více informací na www.nultybod.cz nebo www.zadvermi.cz.