Na začátku týdne uspořádal i pochod strašidel Prahou, který měl upozornit na to, že náš tradiční svátek jsou Dušičky, nikoliv anglosaský Halloween.

Jak vás napadlo uspořádat průvod pražských strašidel?

Společně s manželkou se staráme o chod Muzea pražských pověstí a strašidel a děláme i vycházky za strašidly, které jsou oblíbené. Chtěli jsme jednou za rok udělat nějakou větší akci, jež by přilákala lidi, a to i ty, co mají hlouběji do kapsy. Nejvíce se k tomu hodily Dušičky, protože to je památka nás strašidel. Zároveň jsme si řekli, že nechceme, aby se k nám vkrádala cizí tradice v podobě Halloweenu. Proto zkoušíme založit tradici novou.

Myslíte, že mají lidé o strašidla a pověsti zájem?

Myslím, že ano. Vidím to na našem strašidelném muzeu, kam chodí lidé všech věkových kategorií. Pořádáme i různé komentované prohlídky a vycházky Prahou, o které je zájem. Velmi nás těší, že navzdory lokaci blízko Karlova mostu se Češi nebojí, že jsme pouhou turistickou atrakcí. Cestu k nám si ale nachází i cizinci. Je to tak půl na půl.

Jak dlouho existuje Muzeum pražských pověstí a strašidel a co všechno návštěvníkům nabízí?

Muzeum oslavilo prvního října již třetí narozeniny. Chce připomínat kouzlo a poetiku pražských pověstí, které jsou humorné a úsměvné. Nejedná se tedy o žádný zámek hrůzy. Přízemí muzea se věnuje pověstem jako takovým. Najdete v něm rozvěšené stránky z obří knihy pověstí, dále interaktivní exponáty, plastiky a obrázky. Když sestoupíte o patro níž, ocitnete se ve středověké uličce duchů. Aby byla iluze podzemní uličky reálná, svěřili jsme její tvorbu výtvarníkům a scénografům. Čas je tam zastavený o půlnoci, aby si návštěvníci mohli užít strašidelnou atmosféru. My říkáme: K nám se strachem, od nás s úsměvem.

Strašidly a pověstmi doslova žijete. Ale co byl ten impulz, jenž vás přiměl založit jejich muzeum?

Vyrostl jsem na Malé Straně, která je nadpřirozenou atmosférou pověstná. Není proto divu, že jsem si velmi oblíbil pražské pověsti. Společně se ženou jsme našli investora a vhodné místo pro vybudování Muzea pražských pověstí a strašidel. Před nedávnem jsme otevřeli příbuzné Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Existuje nějaké strašidlo, které je typicky pražské? Nebo jsou pražská strašidla a duchové stejná jako na jiných historických místech, jako jsou třeba hrady, zámky nebo vesnice?

Praha má pár svých strašidel, například Turka, který si nese useknutou ženskou hlavu, nebo bláznivou židovku, která se zamilovala do křesťanského mnicha. Ale jinak jsou podobná jako všude jinde: bezhlavý rytíř, vodník. Pověsti o strašidlech jsou v podstatě příběhy ze života, které se v hospůdce přibarví. Je to něco mezi pohádkami a kronikou.

Čtěte také: Vraťte nám zpět Dušičky, volala strašidla

Soňa Kacerovská