„Přál bych si, aby Hudba k siréně byla takovým vitamínem, impulsem pro uši, který v nás, jako posluchačích, může probudit neortodoxní přemýšlení nad hudbou, povzbudit jiné slyšení,“ uvedl v tiskové zprávě Ladislav Železný, hudební režisér a spolupořadatel projektu.

„Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?“ pokládá se řečnickou otázku Eva Kesslová, ředitelka orchestru, který chce podporovat české skladatele. Berg pořádá občas i zvukové procházky, kdy účastníci musí vnímat okolí hlavně ušima, aby poslouchali to, co běžně nevnímají.

Premiérový koncert ze sérieminikoncertů se uskuteční na půdě FF UK na náměstí Jana Palacha. Skladatel Miroslav Pudlák si připravil nové dílo, na vysoké školy navíc působí jako pedagog. Siréna se v pravé poledne rozezní ze střechy jen pár metrů od místa koncertu, který bude vysílán živě na Vltavě. Podle některých hudebníků se výjimečný zvukový objekt, jakým je siréna, může stát hudebním nástrojem.

„Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Za několik minut proběhne zkouška sirén. Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“ Na území metropole budou lidé upozornění na pravidelnou zkoušku jednotného systému varování tímto hlášením. Nepřerušovaný tón budou sirény vysílat po dobu dvou minut.