U rakve na katafalku jsou věnce rodiny zesnulého a jeho přátel, dále prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, hlavního města Prahy, České filmové a televizní akademie, karlovarského festivalu, Národního filmového archivu a Státního fondu kinematografie a fotbalového klubu Slavia, jehož byl zesnulý velkým příznivcem a činovníkem.

Hráči a fanoušci klubu se s ním rozloučili už o víkendu při zápasu s pražskými Bohemians, když nastoupili s černými páskami a utkání zahájili minutou ticha.

Z Ameriky poslal květiny režisér Miloš Forman s chotí Martinou. „Mirkův odchod je pro mě nesmírně bolestný. Utěšuje mě jen, že krása, kterou vytvořil na plátně, tady zůstane navždy," komentoval jeho úmrtí. Nechybí ani poslední květinové pozdravy filmové školy v Písku, která nese jeho jméno, pražské FAMU a České televize.

Církevní obřad bez veřejenosti

Následný církevní obřad byl pro veřejnost uzavřen a určen jen rodině a nejbližším přátelům zesnulého. Bazilikou se v jeho průběhu rozezněly melodie z Formanova filmu Vlasy, Passerova Intimního světla a v závěru také hudba Mozartova, která doprovázela osmioscarového Amadea. Gabriela Beňačková zazpívala lidovou píseň Už mou milou od oltáře vedou z Krejčíkova snímku Božská Ema a Schubertovo Ave Maria.

Mezi přítomnými ve zcela zaplněném chrámu byli například oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, režiséři Juraj Jakubisko, Jan Hřebejk a Karel Smyczek, vedení karlovarského festivalu v čele s Jiřím Bartoškou a Evou Zaoralovou, či producenti Jaroslav Bouček a Pavel Strnad. Rozloučení se dále zúčastnili spisovatel Jiří Stránský, herci Jan Kačer a Jiřina Bohdalová a bývalé hvězdy pražské Slavie, fotbalisté Karel Poborský a Vladimír Šmicer.

Zádušní mši sloužil děkan Vyšehradské kapituly Tomáš Holub, z evangelia četl herec Josef Abrhám.

Herečka Božidara Turzonovová vzpomněla na natáčení filmu Božská Ema. Na to, jak Ondříček příběh o Destinnové umocnil svou magickou kamerou ‚udělal jsi mě krásnou a slavnou – a tak ti děkuju', řekla.

Krátce promluvili rovněž režisér Ivan Passer, herečka Martha Issová a ze záznamu režisér Miloš Forman. „Mirečku, bylo to krásný. A já myslím, že zase spolu něco uděláme," vzkázal.

Zlatá soška mu nebyla souzena

Miroslav Ondříček byl dvakrát nominován na Oscara, ani jednou však děkovnou řeč přednést nemohl a zlatou sošku nezískal. V roce 2004 však dostal od Americké unie kameramanů Mezinárodní cenu za životní dílo. Na karlovarském festivalu převzal Zlatý glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Byl držitelem státního vyznamenání Za zásluhy a stál v čele České filmové a televizní akademie, na jejímž zrodu se v polovině 90. let podílel. Dostal i Českého lva za přínos českému filmu.

Stál za kamerou čtyř desítek snímků: sedmi Formanových, několika Jana Němce či George Roye Hilla a Lindsaye Andersona. Za Formanovy filmy Ragtime a Amadeus byl nominován na Oscara. Mezi další jeho slavné tituly patří Konkurs, Intimní osvětlení, Vlasy a Valmont. Naposledy natáčel v USA s režisérkou Penny Marshallovou. Čas probuzení s Robertem de Nirem měl velký ohlas, ve snímku Velké vítězství byla hvězdou zpěvačka Madonna.

Čtěte také: Skvělý umělec a člověk, vzpomíná Ivan Bican na zesnulého kameramana