„Když jsme před pěti lety dávali tuto garden party dohromady, vůbec by mě nenapadlo, že se toho dočkáme,“ řekl šéf festivalu Artur Kaiser.
Z původně zamýšlené akce lokálního významu se totiž za pár let stal největší festival v Česku, který se zaměřuje na domácí hudební produkci. Letošní jubilejní pátý ročník se koná od 17. do 19. června na tradičním místě: Letišti Boží Dar v Milovicích, 25 kilometrů od Prahy.

Patrně nejsilnější stránkou letošního ročníku festivalu je jeho žánrová vyhraněnost. Fanoušci rocku, popu či hip hopu nemusí bloudit areálem, ale usadit se u „svojí“ stage a celý festival tak poslouchat „svoji“ hudbu.

Centrální stage bude patřit mainstreamu: Chinaski, No Name, UDG nebo Wohnout. Ale také hudebně odvážnějším Monkey Business, zábavným Mig 21 nebo poměrně nezvyklému festivalovému hostu: Jankovi Ledeckému.

Rocková stage nabídne zábavu (Vltava), punk (Visací zámek) i skutečně ostré kytary (Krucipüsk).

Hip hopová stage

A lahůdkou je pak hip hopová stage, kde nebudou chybět autoři jedněch z nejlepších žánrových desek posledního roku Prago Union a PSH. A nebo kontroverzní, provokující, okázalý, ale přesto něčím zajímavý Rytmus.

„Chybí mi tam jen Michael Jackson. Toho už nepřivezeme,“ poznamenal nad line-upem Votvíráku Kaiser.

Podobně se vypořádal s otázkou vstupného. „Letos bude Votvírák zadarmo a každému dáme u vchodu pětistovku.“ Narážel tak na to, že Votvírák už v minulosti zdarma byl. Letos se tak nekoná, ale vstupné zůstalo na současné poměry nízké: 170 Kč v předprodeji a 250 Kč na místě.

Třídenní akce za cenu vstupného na dva menší klubové koncerty v Praze není zcela zvykem. Dražší je parkování: 250 Kč za auto. Ale do Milovic se lze dostat i jinak: Pořadatelé slibují posílené vlakové spoje z Prahy a zvláštní autobusovou linku.

Kdo letos přijede:

Centrální stage:

Monkey Business, Chinaski, No Name, Desmond, Wohnout, Mig 21, Sto zvířat, Medvěd 009, UDG, Janek Ledecký, Miro Šmajda, Marek Ztracený, Xindl X…

Rocková stage:
Arakain, Harlej, Citron, Škwor, Vltava, Doga, Krucipüsk, Visací zámek, Totální nasazení, Civilní obrana, Debill Heads…

Hip hopová stage:
Rytmus, PSH, Prago Union, Pio squad, Moja Reč, Indy, DJ Wich…

Čtěte také: Bitva festivalů: Akce roku se perou o Pražany v jeden den