Kdyby se Karel Svoboda před lety rozhodl pro dráhu zubaře, přední čeští interpreti by neměli svoje největší hity. Nezrodil by se nejúspěšnější muzikál století a řadu filmů, seriálů i pohádek by nekrášlila jeho muzika.

Proslul i za hranicemi

Karla Svobodu lze bez nadsázky označit za jednoho z nejzásadnějších českých skladatelů uplynulého století. Přesahoval totiž výrazně národní kontext.

Jeho písně zpívali: Helena Vondráčková, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Iveta Bartošová, Daniel Hůlka, Lucie Bílá, Leona Machálková, Hana Zagorová, Waldemar Matuška a mnoho dalších. Písně napsal i pro zahraniční zpěvačky: Američanku Suzi Quatro, Italku Annu Rusticano nebo Němku Ellu Endlich.

Skládat začal už v 60. letech. Tehdy hrával s kapelou Mefisto. Jeho první hit Lady Carneval pro Karla Gotta, který patří k jeho největším, se zrodil v roce 1968.

Na 65. narozeninách Karla Svobody v roce 2003 zazněla trefná poklona z úst někdejšího ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka. „Jednoduchý jako Vivaldi, romantický jako Čajkovskij, patetický jako Beethoven, rytmický jako Chačaturjan, zachycující nápěvy současného života jako Janáček, melodik jako Dvořák a Smetana dohromady."

Popová hudba ovšem nebyla hlavním pilířem jeho tvorby. Skladby z jeho pera dokreslovaly například filmy Noc na Karlštejně, Zítra vstanu a opařím se čajem nebo Milenci a vrazi.

Žlutá uličnice

Nejmenší diváky potěšil Svoboda svou muzikou v pohádkách Tři oříšky pro Popelku, Včelka Mája, Pinocchio, Sůl nad zlato nebo Z pekla štěstí.

Právě malá uličnice Včelka Mája mu zajistila celosvětovou proslulost. Popěvek, jež vznikl roku 1975, existuje v nespočtu jazykových verzích. Českou, slovenskou a německou nazpíval Karel Gott.

Svobodova hudba zazněla i v televizních seriálech, namátkou: Cirkus Humberto, Návštěvníci či Dobrodružství kriminalistiky.

Muzikál století

V první polovině 90. let sekl Svoboda s psaním popových hitů a se Zdeňkem Borovcem vytvořil svůj první muzikál. Úspěch nebyl pouze celostátní, ale nadnárodní. Dracula se hrál po Evropě, v Japonsku, Rusku i Jižní Koreji.

Poslední jeho muzikál Golem v roce 2006 se už s tak velkým diváckým úspěchem nesetkal. „Napsat v tak krátké době muzikál, to by zasluhovalo zápis do Guinessovy knihy rekordů. Někdy je ale stres hnacím motorem. Díky němu jsem výrazně zhubl. Dostal jsem se na váhu, jakou jsem měl v osmadvaceti letech," komentoval tehdy tvůrčí proces.

Osobní život proslulého skladatele už tak růžový nebyl. Narodil se 19. prosince 1938 v Praze. Ač studoval na zubního laboranta a později i stomatologii, nakonec se rozhodl zasvětit život hudbě. Úplně poprvé na pódiu stanul ve studentské kapele v taneční kavárně Vltava.

V roce 1965 Svoboda prorazil s kapelou Mefisto, kterou ovšem koncem 60. let opustil, aby se mohl naplno věnovat skládání.

V rodinném životě ho potkala hned dvě tragická úmrtí. Jeho první žena zemřela v roce 1993. Z prvního manželství má dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se oženil s Vendulou Svobodovou, s níž se mu narodila dcera Klárka, jež zemřela na leukémii, a syn Jakub. Dodnes se spekuluje, proč si otec ani ne dvouletého syna sáhl na život. Podle okolí trpěl depresemi a tvůrčí krizí.

Zásadní hudba Karla Svobody

MUZIKÁLY

Dracula (1995)

Monte Cristo (2000)

FILMOVÁ MUZIKA

Noc na Karlštejně ( 1973)

Což takhle dát si špenát (1977)

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

SERIÁLOVÁ MUZIKA

Návštěvníci (1983)

Cirkus Humberto (1988)

Dobrodružství kriminalistiky (1989)

POHÁDKY

Tři oříšky pro Popelku (1974)

Včelka Mája (1975)

Jak se budí princezny (1977)

Z pekla štěstí (1999)

POPOVÉ HITY pro české interprety

Karel Gott

Václav Neckář

Helena Vondráčková

Marta Kubišová

Eva Pilarová