VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty

Díla portrétního umění období renesance patří mezi nejstarší a nejdéle uchovávané součásti mobiliárního vybavení hradů a zámků v Čechách a na Moravě. Tyto autentické doklady o podobách předků, členů panovnických dynastií i slavných osobností byly dědictvím po generace dekorujícím vybrané části sídel jednotlivých rodů. Ne všechny portrétní soubory či jednotliviny se dochovaly do dnešních dnů – mnohé padly za oběť válečným událostem, ohni, nucenému rozprodeji či cílené devastaci v průběhu 20. století. Přes tyto veškeré ztráty mohou nyní návštěvníci Šternberského paláce v Praze v tamní konírně obdivovat výběr renesančních artefaktů ze sbírek převážně památkových objektů ve státním i soukromém vlastnictví.

23.10.2017
SDÍLEJ:

Jakob Seisenegger - Portrét Anny z Rožmitálu (Státní zámek Telč)Foto: Archiv

Výstava s názvem Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je pořádána jako vrchol sezóny věnované Národním památkovým ústavem renesanční šlechtě s přesahem do raně barokního období. Architektonicky je koncipována formou výstavních medailonů věnovaných jednotlivým šlechtickým rodům v daném období v zemích Koruny české buď žijícím anebo později přistěhovalým i s mobiliemi svých předků. První skupinu zastupují páni z Hradce, Rožmberkové, Smiřičtí ze Smiřic, Valdštejnové, Redernové, Šlikové, Lobkowiczové, Dietrichsteinové, Pernštejnové, Žerotínové, Prakšičtí ze Zástřizl a Berkové z Dubé. Rody přistěhovavší se po Bílé hoře reprezentují Collaltové a Hohenembsové. Vizuální forma výstavní expozice je vynikající. Exponáty jsou prezentovány moderní instalační formou, přehledně se správně dávkovaným množstvím světla a vzhledem k relativně nevelké výstavní ploše i prostoru. Výstavní medailony jsou doplněny tably s množstvím informací. Poněkud slabší stránkou instalace výstavy je množství technických chyb v textech, resp. odpadlých jednotlivých písmen.  

Na výstavu bylo zapůjčeno jen několik portrétů 

Obsah výstavy nelze hodnotit jednoznačně. Vzhledem k omezenému výstavnímu prostoru muselo být zřejmě přistoupeno ke kompromisům. Lze se pozastavit nad absencí některých rodů, např. Kolowratů – v jejich vlastnictví se na zámku v Rychnově nad Kněžnou nalézá soubor cenných renesančních portrétů. Také u dalších chybějících „renesančních“ šlechtických rodů, jimiž jsou Šternberkové, Kinští z Vchynic a Tetova a přesto, že v předbělohorské době nebyla panství Valtice a Lednice územní součástí zemí Koruny české, lze tvrdit, že i Liechtensteinové byli s teritoriem českých zemí hlouběji spjati než Collaltové či Hohenembsové.   

Většině šlechtických rodů je věnován zhruba stejný prostor – tím je nejvíce zkreslen kulturní odkaz Lobkowiczů. V jejich majetku se nachází nejvýznamnější a nejpočetnější sbírka renesančních portrétů v České republice. Z celkových cca 40 portrétů bylo na výstavu zapůjčeno pouze několik. Koncepčně byly vybrány tak, aby akcentovaly příbuzenské svazky mezi Lobkowiczi, Rožmberky a Pernštejny, ale až na jednu výjimku se nejedná o nejznámější a nejvýznamnější díla.

Kolekce přemístěna do Čech 

Jako informativně objevné lze označit výstavní medailony věnované Prakšickým ze Zástřizl, v předbělohorské době mecenášům významného teologa Theodora Bezy a Hohenembsům, kteří byli vlastníky jedné z nejvýznamnějších portrétních galerií v německy mluvících zemích. Kolekce byla jimi přemístěna do Čech a posléze v letech po druhé světové válce rozptýlena do instalací několika památkových objektů.

Po roce 1989 byla opětovně scelena a v současnosti se kompletně nalézá v městském muzeu a galerii v Poličce. V závěrečné části výstavy je možné spatřit několik obrazů z tohoto souboru, včetně děl významného portrétisty Anthonyho Bayse. Tematicky samostatný soubor představuje vystavená sbírka portrétních miniatur a portrétů malých formátů, z nichž obzvlášť významný je Bronzinův portrét velkovévody Francesca de´Medici (státní zámek Červená Lhota).

Vizuálně nádnerná podívaná 

Epilog výstavy vyplňuje obraz znázorňující staroměstskou exekuci, akt politického přelomu mezi obdobími renesance a baroka. Takto pojatý konec výstavy poněkud popírá včlenění rodů Collaltů a Hohenembsů do příběhu portrétů renesanční šlechty, pokud jej vnímáme v rovině dobového mikrosvěta českých zemí. Tento záměr lze pochopit jako šanci k prezentaci významného díla, která se naskytla autorům výstavy - portrét Collatina Collalta, jenž byl nedávno atribuován jako práce Paola Veronese (státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou), je bezpochyby klenotem mezi vystavenými exponáty. Obrazů od tohoto významného malíře v dějinách umění se totiž na našem území nalézá relativně málo.

Výstava Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je vizuálně nádhernou podívanou a důstojným vyvrcholením projektu věnovaného příslušníkům nejvyšší společenské vrstvy novověku. Přesto se nelze ubránit dojmu, že z matérie jimi zanechaného kulturního dědictví bylo možné vytěžit více. Pak by však výstava musela být pravděpodobně pořádána ve větších prostorách a otázkou zůstává v jaké podobě.   

/ Stanislav Vaněk/ 

Autor: Redakce

23.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie hledá muže podezřelého z pokusu o znásilnění
2

Muž se ve výtahu pokusil znásilnit ženu. Ubránila se slzným sprejem

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>