VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty

Díla portrétního umění období renesance patří mezi nejstarší a nejdéle uchovávané součásti mobiliárního vybavení hradů a zámků v Čechách a na Moravě. Tyto autentické doklady o podobách předků, členů panovnických dynastií i slavných osobností byly dědictvím po generace dekorujícím vybrané části sídel jednotlivých rodů. Ne všechny portrétní soubory či jednotliviny se dochovaly do dnešních dnů – mnohé padly za oběť válečným událostem, ohni, nucenému rozprodeji či cílené devastaci v průběhu 20. století. Přes tyto veškeré ztráty mohou nyní návštěvníci Šternberského paláce v Praze v tamní konírně obdivovat výběr renesančních artefaktů ze sbírek převážně památkových objektů ve státním i soukromém vlastnictví.

23.10.2017
SDÍLEJ:

Jakob Seisenegger - Portrét Anny z Rožmitálu (Státní zámek Telč)Foto: Archiv

Výstava s názvem Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je pořádána jako vrchol sezóny věnované Národním památkovým ústavem renesanční šlechtě s přesahem do raně barokního období. Architektonicky je koncipována formou výstavních medailonů věnovaných jednotlivým šlechtickým rodům v daném období v zemích Koruny české buď žijícím anebo později přistěhovalým i s mobiliemi svých předků. První skupinu zastupují páni z Hradce, Rožmberkové, Smiřičtí ze Smiřic, Valdštejnové, Redernové, Šlikové, Lobkowiczové, Dietrichsteinové, Pernštejnové, Žerotínové, Prakšičtí ze Zástřizl a Berkové z Dubé. Rody přistěhovavší se po Bílé hoře reprezentují Collaltové a Hohenembsové. Vizuální forma výstavní expozice je vynikající. Exponáty jsou prezentovány moderní instalační formou, přehledně se správně dávkovaným množstvím světla a vzhledem k relativně nevelké výstavní ploše i prostoru. Výstavní medailony jsou doplněny tably s množstvím informací. Poněkud slabší stránkou instalace výstavy je množství technických chyb v textech, resp. odpadlých jednotlivých písmen.  

Na výstavu bylo zapůjčeno jen několik portrétů 

Obsah výstavy nelze hodnotit jednoznačně. Vzhledem k omezenému výstavnímu prostoru muselo být zřejmě přistoupeno ke kompromisům. Lze se pozastavit nad absencí některých rodů, např. Kolowratů – v jejich vlastnictví se na zámku v Rychnově nad Kněžnou nalézá soubor cenných renesančních portrétů. Také u dalších chybějících „renesančních“ šlechtických rodů, jimiž jsou Šternberkové, Kinští z Vchynic a Tetova a přesto, že v předbělohorské době nebyla panství Valtice a Lednice územní součástí zemí Koruny české, lze tvrdit, že i Liechtensteinové byli s teritoriem českých zemí hlouběji spjati než Collaltové či Hohenembsové.   

Většině šlechtických rodů je věnován zhruba stejný prostor – tím je nejvíce zkreslen kulturní odkaz Lobkowiczů. V jejich majetku se nachází nejvýznamnější a nejpočetnější sbírka renesančních portrétů v České republice. Z celkových cca 40 portrétů bylo na výstavu zapůjčeno pouze několik. Koncepčně byly vybrány tak, aby akcentovaly příbuzenské svazky mezi Lobkowiczi, Rožmberky a Pernštejny, ale až na jednu výjimku se nejedná o nejznámější a nejvýznamnější díla.

Kolekce přemístěna do Čech 

Jako informativně objevné lze označit výstavní medailony věnované Prakšickým ze Zástřizl, v předbělohorské době mecenášům významného teologa Theodora Bezy a Hohenembsům, kteří byli vlastníky jedné z nejvýznamnějších portrétních galerií v německy mluvících zemích. Kolekce byla jimi přemístěna do Čech a posléze v letech po druhé světové válce rozptýlena do instalací několika památkových objektů.

Po roce 1989 byla opětovně scelena a v současnosti se kompletně nalézá v městském muzeu a galerii v Poličce. V závěrečné části výstavy je možné spatřit několik obrazů z tohoto souboru, včetně děl významného portrétisty Anthonyho Bayse. Tematicky samostatný soubor představuje vystavená sbírka portrétních miniatur a portrétů malých formátů, z nichž obzvlášť významný je Bronzinův portrét velkovévody Francesca de´Medici (státní zámek Červená Lhota).

Vizuálně nádnerná podívaná 

Epilog výstavy vyplňuje obraz znázorňující staroměstskou exekuci, akt politického přelomu mezi obdobími renesance a baroka. Takto pojatý konec výstavy poněkud popírá včlenění rodů Collaltů a Hohenembsů do příběhu portrétů renesanční šlechty, pokud jej vnímáme v rovině dobového mikrosvěta českých zemí. Tento záměr lze pochopit jako šanci k prezentaci významného díla, která se naskytla autorům výstavy - portrét Collatina Collalta, jenž byl nedávno atribuován jako práce Paola Veronese (státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou), je bezpochyby klenotem mezi vystavenými exponáty. Obrazů od tohoto významného malíře v dějinách umění se totiž na našem území nalézá relativně málo.

Výstava Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je vizuálně nádhernou podívanou a důstojným vyvrcholením projektu věnovaného příslušníkům nejvyšší společenské vrstvy novověku. Přesto se nelze ubránit dojmu, že z matérie jimi zanechaného kulturního dědictví bylo možné vytěžit více. Pak by však výstava musela být pravděpodobně pořádána ve větších prostorách a otázkou zůstává v jaké podobě.   

/ Stanislav Vaněk/ 

Autor: Redakce

23.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Přijmeme faktkuranta/tku 30 000 Kč

Přijmeme šikovnou, komunikativní a spolehlivou fakturantku/fakturanta do velkoobchodu zeleniny a potravin, na přijímání objednávek, vystavování dodacích listů, naskladňování zboží a vyřizování telefonů. Praxe s PC podmínkou, znalost programu Helios výhodou. Denní provoz (8,5 hodiny) + extra víkendy, požadujeme češtinu slovem i písmem. Nabízíme indiviuální přístup, práci v pohodovém kolektivu, osobní nákupy za zvýhodněné ceny. Své životopisy zasílejte e-mailem: Nástupní plat až 30.000 Kč HM.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 20 000 Kč

Asistenti vychovatelů Odborný poradce/poradkyně CENTRA PODPORY – Praha a Střední Čechy - projekt SRP. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň činnosti:, Činnost odborného poradce center podpory je organizačně řízena týmovým manažerem Centra podpory. Poskytuje poradenství v oblastech strategického řízení a plánování ve školách, pro oblast dotací a pedagogického vedení ve školách. Náplň práce:, poskytování konzultací a poradenství zájemcům o odbornou podporu z řad vedení škol v oblasti strategického řízení a plánování,poskytování konzultací a poradenství zájemcům z řad vedení škol v oblasti výzev OP VVV a o možnostech zapojení škol do projektů OP VVV,spolupráce s Konzultanty MAP, zpracovávání záznamů o jednáních a kontaktech, spravování v elektronické podobě, zodpovědnost za založení a aktualizaci karty účastníka/příjemce podpory poskytované Centrem podpory informování o projektu SRP a službách Centra podpory, OP VVV, akci KLIMA, prioritách MŠMT v oblasti rozvoje vzdělávání,zodpovědnost za organizaci a realizaci, konferencích a prezentacích Center podpory, zodpovědnost za zajištění zpětné vazby pro ověření kvality vzdělávacích programů,spolupráce na monitorování a vyhodnocování procesů a produktů vytvářených v Centru podpory za daný kraj. , , Motivační dopis se strukturovaným profesním životopisem zašlete do 20. 8. 2018 do 12:00 hodin na e-mail pam@nidv.cz. Do předmětu zprávy uvádějte „Odborný poradce Centra podpory - SRP“.. Pracoviště: Národní institut pro další vzdělávání / zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků / - 001, Senovážné náměstí, č.p. 872, 110 00 Praha 1. Informace: Hana Živčáková, +420 222 122 228.

Gastronomie - Obsluha/prodavačka 25 000 Kč

Do dánského pekařství/kavárny na Praze 1 hledáme prodavačku/obsluhu. Prodej pekařských a cukrářských výrobků, obsluha hostů, práce na pokladně a s hotovostí. Požadujeme flexibilitu, milé vystupování, mírně pokročilý AJ.

Gastronomie - Kuchař 22 000 Kč

Pro náš stravovací provoz u klienta TRW Stará Boleslav hledáme kuchaře na HPP. Na odpolední směny od 14:00 - 22:00 hodin pouze od po-pá, volné svátky. Nástupní plat je 22.000 Kč. Nástup možný ihned.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veš. Ilustrační snímek.
5

Dětský parazit inspiroval pražské podnikatele. Vši hubí prostředky z dovozu

V zahradě Šternberského paláce se ukrývá několik soch i romantické jezírko
14

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel Nemocnice na Homolce se sešel s ministrem Vojtěchem. A rezignoval

Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva končí ve funkci. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), uvedla Česká televize. Oba se sešli dnes, Oliva končí okamžitě. Oliva se tak rozhodl po výsledcích hloubkové kontroly veřejných zakázek nemocnice. Ministr zjištění kontroly považuje za závažná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT