VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty

Díla portrétního umění období renesance patří mezi nejstarší a nejdéle uchovávané součásti mobiliárního vybavení hradů a zámků v Čechách a na Moravě. Tyto autentické doklady o podobách předků, členů panovnických dynastií i slavných osobností byly dědictvím po generace dekorujícím vybrané části sídel jednotlivých rodů. Ne všechny portrétní soubory či jednotliviny se dochovaly do dnešních dnů – mnohé padly za oběť válečným událostem, ohni, nucenému rozprodeji či cílené devastaci v průběhu 20. století. Přes tyto veškeré ztráty mohou nyní návštěvníci Šternberského paláce v Praze v tamní konírně obdivovat výběr renesančních artefaktů ze sbírek převážně památkových objektů ve státním i soukromém vlastnictví.

23.10.2017
SDÍLEJ:

Jakob Seisenegger - Portrét Anny z Rožmitálu (Státní zámek Telč)Foto: Archiv

Výstava s názvem Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je pořádána jako vrchol sezóny věnované Národním památkovým ústavem renesanční šlechtě s přesahem do raně barokního období. Architektonicky je koncipována formou výstavních medailonů věnovaných jednotlivým šlechtickým rodům v daném období v zemích Koruny české buď žijícím anebo později přistěhovalým i s mobiliemi svých předků. První skupinu zastupují páni z Hradce, Rožmberkové, Smiřičtí ze Smiřic, Valdštejnové, Redernové, Šlikové, Lobkowiczové, Dietrichsteinové, Pernštejnové, Žerotínové, Prakšičtí ze Zástřizl a Berkové z Dubé. Rody přistěhovavší se po Bílé hoře reprezentují Collaltové a Hohenembsové. Vizuální forma výstavní expozice je vynikající. Exponáty jsou prezentovány moderní instalační formou, přehledně se správně dávkovaným množstvím světla a vzhledem k relativně nevelké výstavní ploše i prostoru. Výstavní medailony jsou doplněny tably s množstvím informací. Poněkud slabší stránkou instalace výstavy je množství technických chyb v textech, resp. odpadlých jednotlivých písmen.  

Na výstavu bylo zapůjčeno jen několik portrétů 

Obsah výstavy nelze hodnotit jednoznačně. Vzhledem k omezenému výstavnímu prostoru muselo být zřejmě přistoupeno ke kompromisům. Lze se pozastavit nad absencí některých rodů, např. Kolowratů – v jejich vlastnictví se na zámku v Rychnově nad Kněžnou nalézá soubor cenných renesančních portrétů. Také u dalších chybějících „renesančních“ šlechtických rodů, jimiž jsou Šternberkové, Kinští z Vchynic a Tetova a přesto, že v předbělohorské době nebyla panství Valtice a Lednice územní součástí zemí Koruny české, lze tvrdit, že i Liechtensteinové byli s teritoriem českých zemí hlouběji spjati než Collaltové či Hohenembsové.   

Většině šlechtických rodů je věnován zhruba stejný prostor – tím je nejvíce zkreslen kulturní odkaz Lobkowiczů. V jejich majetku se nachází nejvýznamnější a nejpočetnější sbírka renesančních portrétů v České republice. Z celkových cca 40 portrétů bylo na výstavu zapůjčeno pouze několik. Koncepčně byly vybrány tak, aby akcentovaly příbuzenské svazky mezi Lobkowiczi, Rožmberky a Pernštejny, ale až na jednu výjimku se nejedná o nejznámější a nejvýznamnější díla.

Kolekce přemístěna do Čech 

Jako informativně objevné lze označit výstavní medailony věnované Prakšickým ze Zástřizl, v předbělohorské době mecenášům významného teologa Theodora Bezy a Hohenembsům, kteří byli vlastníky jedné z nejvýznamnějších portrétních galerií v německy mluvících zemích. Kolekce byla jimi přemístěna do Čech a posléze v letech po druhé světové válce rozptýlena do instalací několika památkových objektů.

Po roce 1989 byla opětovně scelena a v současnosti se kompletně nalézá v městském muzeu a galerii v Poličce. V závěrečné části výstavy je možné spatřit několik obrazů z tohoto souboru, včetně děl významného portrétisty Anthonyho Bayse. Tematicky samostatný soubor představuje vystavená sbírka portrétních miniatur a portrétů malých formátů, z nichž obzvlášť významný je Bronzinův portrét velkovévody Francesca de´Medici (státní zámek Červená Lhota).

Vizuálně nádnerná podívaná 

Epilog výstavy vyplňuje obraz znázorňující staroměstskou exekuci, akt politického přelomu mezi obdobími renesance a baroka. Takto pojatý konec výstavy poněkud popírá včlenění rodů Collaltů a Hohenembsů do příběhu portrétů renesanční šlechty, pokud jej vnímáme v rovině dobového mikrosvěta českých zemí. Tento záměr lze pochopit jako šanci k prezentaci významného díla, která se naskytla autorům výstavy - portrét Collatina Collalta, jenž byl nedávno atribuován jako práce Paola Veronese (státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou), je bezpochyby klenotem mezi vystavenými exponáty. Obrazů od tohoto významného malíře v dějinách umění se totiž na našem území nalézá relativně málo.

Výstava Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty je vizuálně nádhernou podívanou a důstojným vyvrcholením projektu věnovaného příslušníkům nejvyšší společenské vrstvy novověku. Přesto se nelze ubránit dojmu, že z matérie jimi zanechaného kulturního dědictví bylo možné vytěžit více. Pak by však výstava musela být pravděpodobně pořádána ve větších prostorách a otázkou zůstává v jaké podobě.   

/ Stanislav Vaněk/ 

Autor: Redakce

23.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Klíčové povinnosti Koordinátora/ky:, Fundraising: příprava grantových žádostí, podávání reportů o financování, Koordinace mezinárodních projektů (školení, výměny mládeže, kampaně) ve spolupráci s generální tajemnicí, Spolupráce s Výkonnou radou a členskými organizacemi, síťování, Koordinace publikací:, Koordinaci publikací YEE (e-Newsletter, aktuální publikace apod.): Práce s redakčním týmem, korektury textů, práce s grafickými designéry apod., Koordinace EVS (Evropské dobrovolné služby):, Koordinace práce dobrovolníků EVS v kanceláři YEE, příprava grantové žádosti pro projekt EVS a závěrečnou zprávu, Koordinace vysílání dobrovolníků EVS, Koordinace webových stránek, Koordinace a aktualizace webové stránky, Požadujeme:, Plynulou angličtinu, Pracovní nebo dobrovolnické zkušenosti v neziskové organizaci, Zkušenosti s koordinací projektů, Řízení času a organizační schopnosti, Základní kancelářské IT schopnosti, Schopnost pracovat nezávisle a pod časovým tlakem, Časovou flexibilitu, Zájem o práci v mezinárodní nevládní neziskové organizaci, Zájem o práci v oblasti životního prostředí, Uvítáme:, Schopnost komunikovat v mezinárodním prostředí, Zkušenosti s prací v oblasti životního prostředí, Zkušenosti s řízením týmů, Zkušenosti s redakčními pracemi, Další informace: , Požadujeme motivační dopis v angličtině. Do výběrového řízení zahrneme pouze uchazeče, kteří se přihlásí elektronicky. Budeme kontaktovat pouze kandidáty/ky, kteří postoupí do užšího výběru, ty pozveme na pohovor. Přijímací pohovor proběhne v angličtině., Pracovní smlouva je na dobu určitou (na 1 rok s tříměsíční zkušební dobou a možností prodloužení), Přihláška do výběrového řízení:, Životopis a motivační dopis v angličtině pošlete na adresu: yee@yeenet.eu , Zaměstnanecké výhody-25 dní dovolené, 3 dní nemoci. Pracoviště: Youth and environment europe - 001, Kubatova, č.p. 32, 102 00 Praha 102. Informace: Mariam Dzneladeze, +420 271 750 643.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt telefonicky úterý: 13:00-16:00, nebo osoboně na adrese U Bulhara 3, Praha 1, úterý 13:00-16:00, , Zodpovědnost za bezproblémový chod kanceláře. Prvotní zpracování dodavatelských faktur. Péče o návštěvníky. Spolupráce s Office manažerkou. Evidence firemní korespondence. Podpora při adaptaci nových zaměstnanců., Zpracování dokumentace., Podmínky pro přijetí k práce: zkušenosti s prací na obdobné pozici, dobrý znalost MS Office (předevšim Excel), důslednost, pečlivost, zodpovědnost s dobrou pracovní morálkou; příjemné vystupování, důraz na týmovou spolupráci, systematický přístup se smyslem pro detail, znalost dobrého jazyka.. Pracoviště: Illegiya s.r.o. místo výkonu práce orebitská, Orebitská, č.p. 66, 130 00 Praha 3. Informace: Sergebayeva Sagynay, +420 774 066 538.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 65 535 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky §92 Operátor strojů pro pokládku cementobetonového krytu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 122000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: §92, PP na 90 dnů, První kontakt uchazeče telefonicky na tel 724 618 718 nebo emailem na zuzana.strakova@colas.cz, , Náplň práce:, - řízení a obsluha zařízení na pokládku betonového povrchu dálnice, - příprava/zabezpečení pracovních strojů a staveniště při příchodu/odchodu, - pomocné práce při stavební činnosti, , Požadujeme:, - zkušenosti v technologiích betonové pokládky při výstavbě dálnic, - výhodou zkušenosti s betonovou pokládkou strojů wirtgen SP 1200- SP 1500 - SP 1600 - SP 500 - SP 500 - SP 850, - výhodou znalost cizího jazyka (angličtina nebo turečtina), , Nabízíme:, - zajímavé mzdové ohodnocení. Pracoviště: Colas cz, a. s. - 001, Ke Klíčovu, č.p. 191, 190 00 Praha 9. Informace: Zuzana Straková, +420 724 618 718.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 24 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě asistentka prodeje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt se supermarkety,s bankou,odběrateli a dodavateli.Fakturace max 7 faktur denně.. Pracoviště: Scanbis trade s.r.o.-001, Do Blatin, č.p. 373, 155 21 Praha 517. Informace: Pavel Loužecký, +420 602 224 937.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba bytů. Ilustrační foto.
1 8

Raketový růst cen pražských bytů naráží na strop. Bublina splaskne

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT