Výstava je inspirována unikátním výzkumem Rozděleni svobodou, ve kterém sociologové českou společnost rozdělili do šesti tříd, které odrážejí nejen hmotné zabezpečení, ale i sociální vazby či míru kulturního vyžití Čechů.

Kolemjdoucí jsou typem takzvaného narativního prostoru. V tomto specifickém druhu výstavy návštěvníci volně procházejí prostorem, jehož scénografie a umístění rekvizit jsou záměrně voleny tak, aby z nich bylo možné odtušit skrytý příběh. Zážitek návštěvníka pramení právě ze zkoumání prostoru a postupného objevování indicií. V každém bytě je možné zjistit, jaké události obyvatele dovedly do současné životní situace.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Přijde mi důležité pochopit společnost, ve které žijeme, a díky tomu porozumět i lidem, se kterými nesouhlasíme. Ať už kvůli tomu, co píší na sociální sítě, nebo protože chodí volit jinak než my,“ řekla vedoucí projektu Bára Klapalová.

Během tvorby autoři vycházeli ze sociologických průzkumů a nechávali se inspirovat rozhovory se zástupci odlišných společenských tříd. „Kdyby si měli návštěvníci z prostoru odnést jednu jedinou věc, ať je to vědomí, že jsme si napříč třídami podobnější, než se zdá,“ uvedla spoluautorka Eva Volenová.

Instalace výtvarníka Jana Lamra Coral Moon (Korálový měsíc).
Podívejte se: V kobce u Vltavy září korálový měsíc

Tvůrčí tým projektu Kolemjdoucí vedla architektka Bára Klapalová, na příběhu se podílel scenárista Pavel Gotthard a odborné konzultace poskytl jeden z autorů studie Rozděleni svobodou, sociolog Martin Buchtík. Výstava je umístěna v prostorách divadla Pomezí na pražském Florenci, v domě Za Poříčskou bránou 7.

Projekt Pomezí se věnuje divadlu v neobvyklých prostorech, kdy se i divák stává součástí představení. Návštěvníky tak tým Pomezí zavedl v minulosti třeba do Winternitzovy vily nebo do opuštěného dvoupatrového objektu v Nekázance.