„Dělal jsem děti, čtyři roky byl v zastupitelstvu a pak jsem potřeboval krátkou karanténu. Teď mám ale naladěnou kytaru a jsem připraven rozdávat dobrou náladu, zapomenout na všední starosti a pomoci vám dobít baterie," komentoval Kalousek svůj návrat.

Čtyřiapadesátiletý hudebník, který do garáží dorazil v historickém voze Tatra 603, zahájil své vystoupení skladbou Jednou mi fotr povídá, kterou nazpíval za postavu Bejbyho ztvárněnou Martinem Dejdarem v úspěšném filmu režiséra Jana Hřebejka Šakalí léta z roku 1993.

Osmiletý spor o písničku

V dalším programu mimo jiné zazněla skladba Chodím ulicí, kvůli jejímuž autorství vedl Kalousek pro něj vítězný osmiletý spor se skupinou Support Lesbiens. „Tuhle píseň jsem napsal před mnoha lety v době, kdy jsem chodil na večírky, kterým se tenkrát říkalo mejdan," podotkl Kalousek k publiku, v němž byli například herečka Sabina Laurinová nebo zpěvák Adam Mišík.

V programu nechyběla ani skladba Hvězdy se mění ze stejnojmenného alba, kterou napsal Kalouskův bratr Šimon a Martin Švejda a která se stala nejhranější českou písničkou roku 2000 nebo filmové písně Čas sluhů a San Francisco. Na závěr první poloviny večera Kalousek zahrál hit Na kolena, známý také z filmu Šakalí léta.

Kalousek: Pauza mně pomohla

„Přestávky jsou dobrá věc. Mohou vás inspirovat, nebo vám podrazit nohy. Já ale cítím, že mně konkrétně ta pauza pomohla a posunula dopředu," sdělil Kalousek, který v roce 2010 kandidoval jako nezávislý kandidát na kandidátce ODS do pražského zastupitelstva a po volbách toto místo obhájil.

Kalousek založil v roce 1980 s Ivanem Hlasem skupinu Navi Papaya. O dva roky později emigroval do Kanady, kde studoval dva roky hudbu na McGillově univerzitě a založil kapelu Kick Poets. Po návratu do Čech začal spolupracovat se skupinou ZOO, se kterou v roce 1991 natočili desku Čas sluhů. V roce 1992 se na trhu objevila jeho první sólová deska s názvem Řeka v plamenech. Své nejúspěšnější album Hvězdy se mění vydal v roce 2000.

Čtěte také: Podvodníkem Jan Kalousek není, rozhodl soud