Nejen slunečné počasí přilákalo na akci nazvanou Kampa střed světa už stovky lidí. Odpočívají na trávníku, nebo si užívají služeb stánkařů. S výjimkou koncertu plzeňských hudebních skupin byl na Kampu vstup zdarma. Pořadatelé nicméně pro „pražské Plzeňáky" přichystali jako symbolický dárek volný vstup i na tuto část programu, který potrvá do nočních hodin.

Na terase Michnova paláce je výstava nazvaná Opráski splzeňský historje s prezentací projektů z programu Plzeň 2015. V jeho interiérech pak od 15:00 návštěvníci mohou „zakusit" atmosféru festivalu 9 týdnů baroka s barokní gastronomií. Festival se uskuteční hlavně v červenci a srpnu na devíti místech Plzeňského kraje a představí památky regionu.

Hlavní města: Plzeň a Mons

„Plzeňské" odpoledne na Kampě zakončí od 18:30 v Baráčnické rychtě folklórní večer s Malou dudáckou muzikou z Plzně, poté v Malostranské besedě zahrají plzeňské kapely Frajara Putyka, Lakuna a Muerta Mente.

Program má podle pořadatelů upoutat na největší akce, které se letos v Plzni odehrají, jako budou například květnové slavnosti svobody, celoroční sezona nového cirkusu se špičkovými zahraničními soubory nebo nácvik moderní choreografie Sletu sokolů v červnu.

Titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) je propůjčován Evropskou unií vždy na jeden rok jednomu či více evropským městům. Města mohou po celý rok představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Letos ponese titul Evropské hlavní město kultury Plzeň spolu s belgickým Monsem.