Festivalu se letos zúčastní na 50 českých a moravských pivovarů, jako hosté dorazí pivovarníci z Polska. „V Polsku není taková tradice ležáku jako u nás, Poláci proto bývají ve vymýšlení nových druhů piva velmi kreativní,“ láká Šuráň.

Královské zahrady se otevřou 10. června

Festival se bude konat v prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 10. června od 14 do 20 hodin a v sobotu 11. června od 12 do 20 hodin.

„Každý z pivovarů vybere svá dvě nejlepší piva a k degustaci bude připraveno přes sto druhů piv 33 různých stylů z celé republiky,“ přiblížil Šuráň. Přidanou hodnotou festivalu je možnost potkat se se sládky a majiteli varen, kteří návštěvníkům podají výklad o své práci.

Rudolfinum.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi

Milovníci zlatavého moku se mohou těšit například na populární svrchně kvašené Ale, IPA, NEIPA, sour beery, piva dozrávaná v sudech po jiných alkoholech a samozřejmě také na klasické ležáky. Svět malých výrobců je otevřen i abstinentům, chybět totiž nebude nealkoholické pivo. „Je to jeden z důkazů, že proti alkoholismu vystupujeme, některé minipivovary mají i čtvrtinu výstavy nealko piva. To před pár lety vůbec nebylo,“ říká Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Připraveno je 66 tisíc degustačních sklenic

Vstupenka do pivního ráje stojí 600 korun, avšak pivo se bude čepovat zdarma, a to neomezeně, celkem je připraveno přes pět tisíc litrů nápoje, což představuje na 66 tisíc degustačních sklenicích o objemu 0,75 dl. Na návštěvníka tak připadne 39 degustačních dávek. Počet návštěvníků je limitován místem a bezpečností Pražského hradu.

„Minipivovary utrpěly za poslední dva roky mnoho ran. Žijeme ale dál a společně to oslavíme právě na na Pražském hradě. Pivovarství je národní poklad a bez něho by byl společenský život ve vážném ohrožení,“ říká Voldřich.

Pivo po létě zdraží

Prezident svazu také upozorňuje na zdražování piva. Podle něj ceny zlatavého moku ve druhé polovině letošního roku vyrazí strmě vzhůru. A to kvůli rostoucím cenám energií.

Hudebník Janek Ledecký oslaví šedesátku na turné
Janek Ledecký: Cokoli dalšího v mé kariéře přijde, bude bonus

„Ke zdražení dojde, jakmile začneme vařit ze surovin z nové sklizně. Zemědělci jsou na prvním místě, cena sladu naroste minimálně na dvojnásobek. Něco podobného se očekává i u chmele, ceny hnojiv se zvedly třikrát,“ říká Voldřich s tím, že pivo by mohlo zdražit až o 30 %. „Energeticky náročnější je vyrobit pivo v malém pivovaru než ve velkém. Nám by hodně pomohla snížená sazba daně na energie,“ dodal.