Piána na ulici začal loni po Praze rozmísťovat kavárník Ondřej Kobza, brzy ho následovali lidé v dalších českých městech. Jen v metropoli takto bylo rozmístěno podle Zdebské jeden8ct nástrojů, a to většinou v krytých prostorách. Například ale piáno na náměstí Míru muselo být na každou noc přikrýváno plachtou.

Zdebská proto navrhla kryt, který bude nástroje chránit i ve volném prostranství. Zkušební provoz autorka zahájila v úterý. Peníze na výrobu získala díky Linhartově nadaci a materiál poskytl sponzor. Ochranný kryt má při složení podobu většího piána.

„Přístřešek se tedy v jeho podstatě chová jako pouzdro na nástroj; šitý na míru tak, aby tematicky podporoval umístěné piáno," poznamenala Zdebská.

Kryt by mohla získat i další piána

Jestli se nápad rozšíří i na další piána, se podle Zdebské ukáže během léta. V úvahu by pak připadalo zakrytí nástroje třeba na Kampě nebo ve Vrchlického sadech.

V pražských ulicích se letos podle ní objeví proti loňsku méně pián. Minulý rok se totiž autoři projektem snažili vzbudit zájem lidí a rozšíření myšlenky i do dalších měst.

Nástroje získávali především od soukromých dárců, kteří se sami přihlásili. Vandalové poničili dvě z nich, a to právě na pražském náměstí Míru a v Písku.

Čtěte také: Mladý policista, poté bezdomovec. Klavír v Praze tvoří hrdiny