Pávánky jsou jakýmsi snovým světem plavčíka‚ který málem obeplul svět na své plachetnici. Tancem, světlem, loutkami a živou hudbou v něm jednotlivé příběhy vyprávějí čtyři herci – Jacques Eloi Genot, Agnes Kutas, Dominik Tesař a Alena Dittrichová, která je zároveň choreografkou představení.

Podle jejích slov čerpá pohybová stránka inscenace ze současných tanečních technik, nonverbálního a komediálního divadla. „Snažili jsme se spojit divadlo racionální s divadlem iracionálním. Narativní, epické loutkové divadlo propojujeme s tancem, který jitří naše smysly a otevírá cestu k našemu podvědomí. A to vše v úzké souvislosti s živým hudebním doprovodem a s útržky textů Jana Skácela,“ prohlásila Dittrichová.

Zmíněná inscenace, která vznikla v česko-slovenskomaďarsko- francouzské spolupráci, je podle ní ojedinělá právě díky propojení tance a loutkového divadla. „Obdobně jako Skácelovy Uspávanky určené pro děti najdete v knihkupectvích v poezii pro dospělé, tato inscenace plná fantazie a her potěší diváky bez ohledu na věk,“ míní Dittrichová, která dnes pracuje na JAMU v Brně jako odborný asistent Ctibora Turby na Katedře klaunské a filmové tvorby. Předtím studovala v Tanečním centru pražské Univerzity Karlovy, na Konzervatoři Jaroslava Ježka, na konzervatoři Duncan Centre a poté odjela sbírat zkušenosti do Berlína. Absolvovala řadu workshopů nebo například dílnu s francouzskými a africkými tanečníky během svého pobytu v Burkině Faso.

Podle informací Divadla Alfred ve dvoře budou Pávánky reprízovány pouze dvakrát, a to 25. a 26. dubna.