Úspěšná hra francouzského dramatika Cyrila Gélyho, kterou ve Viole režíruje Radovan Lipus, se odehrává během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Otevírá málo známou kapitolu válečné historie - vstup spojeneckých jednotek do Paříže 25. srpna 1944.

Krátce před úsvitem se německý vojenský místodržitel Paříže Dietrich von Choltitz chystá vykonat nemilosrdný příkaz Adolfa Hitlera vyhodit město do povětří. Všechny mosty a historické budovy jsou již podminované, ale Paříž zatím stále stojí.

Co přesvědčilo loajálního německého generála von Choltitze, otce tří malých dětí, aby se nakonec vzepřel rozkazu svého vůdce a ušetřil Paříž před totálním zničením? Jakou roli v celém dramatu sehrál švédský konzul v Paříži Raol Nordling?

Hodina diplomacie je doposud nejúspěšnější a nejpřekládanější hrou Cyrila Gélyho. V roce 2011, kdy měla premiéru v Théâtre de la Madelaine, se stala hitem pařížské divadelní sezony a o čtyři roky později přinesla svému autorovi cenu César. Stejnojmenná filmová adaptace, která do kin vstoupila v březnu 2014, získala několik ocenění na prestižních festivalech včetně Berlinale.

„Brilantní válečná konverzačka pro dva skvělé hlasy tak se o filmovém zpracování Gélyho ,Diplomacie‘ psalo. Ovšem ve Viole neuvádíme tuto hru pouze jako skvěle napsaný dialog, ale především jako silný dramatický text s velkým symbolickým přesahem,“ říká k novince ředitel divadla Robert Tamchyna.