VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osudové pražské roky Oskara Kokoschky

Praha - Národní galerie pod novým vedením netroškaří. Na začátek roku připravila do prostor Veletržního paláce hned šest výstav, jimž dominuje očekávaná expozice Oskara Kokoschky. Přibližuje práce, které rakouský expresionista vytvořil během svého čtyřletého pražského „angažmá", v letech 1934 - 1938.

26.2.2015
SDÍLEJ:

Z DÍLA OSKARA KOKOSCHKY. Pohled na Prahu je jedním z šestnácti obrazů, které rakouský expresionista ve 30. letech namaloval okouzlen náladou stověžatého města na Vltavě. Foto: NG

„Výstava vznikla ve spolupráci s Kunstforum Ostdeutsche Galerie v německém Řezně, kde byla Kokoschkova tvorba prezentována na přelomu roku," vysvětluje ředitel Národní galerie Jiří Fajt. „Naše kolekce se více zaměřuje na pražský kontext, v jehož rámci malíř několik let působil. A seznamuje i s díly autorů, které pro sebe Kokoschka během svého pobytu objevil, například Bohdana Heřmanského."

Malíř, jehož formoval vídeňský kulturní život, přijel do Prahy v září 1934 malovat portrét T. G. Masaryka. Mělo jít o první z prominentních zakázek, za kterými chtěl vyrazit i dál, do Ruska a východní Asie. Osud to ale zařídil jinak.

Kvůli prezidentovu špatnému zdravotnímu stavu se práce často odsouvala a Kokoschka neplánovaně zůstal čtyři roky, což zásadně ovlivnilo jeho tvorbu i privátní život. Pražské scenerie včetně Vltavy jej okouzlily. „Tahle řeka mi učarovala," čteme v jedné z mnoha umělcových vzpomínek, které výstavu doprovázejí.

Šestnáct panoramat Prahy

Expozice je koncipována velkoryse, všechna čest (autorkou je Agnes Tieze, kurátorkami Bronislava Rokytová a Olga Uhrová). Náladu 30. let uvozují dobové filmové záběry zapůjčené z Národního filmového archivu, k vidění je tu šestnáct panoramat Prahy, portréty včetně Kokoschkovy budoucí ženy Oldy Palkovské a samozřejmě onen osudový portrét Tomáše G. Masaryka, který nakonec malíř dokončil až v roce 1936.

S Oldou Palkovskou, kterou expozice připomíná mimo jiné na velkoformátové černobílé fotografii, se Kokoschka seznámil právě v Praze. Její rodiče ale známosti zprvu nepřáli, protože byl o téměř třicet let starší než ona. „Zařídili jí dokonce jakousi odvykací kúru od Kokoschky," vysvětluje s úsměvem Jiří Fajt. „Poslali ji na čas do Londýna. Ale nakonec Oskara přece jen vzali na milost."

Výstava dává malířovu tvorbu do kontextu s díly Emila Filly, Willi Nowaka, Karla Vogela či Františka Janouška, připomíná také jeho spolupráci s galerií Dr. Hugo Feigla i souvislost s českou divadelní avantgardou, mimo jiné s Osvobozeným divadlem. Osobní umělcovy poznámky, situované v galerii na podlahu, umožňují nahlédnout do jeho tvůrčího života a úvah: „Jsem schopen malovat lidi něčím pozoruhodné, žádné ženské stojany na šaty omotané šňůrami perel…"

Na Kokoschku je možné se přijít podívat až do 28. června, připraveny jsou komentované prohlídky, výtvarné dílny a programy pro školy.

Další expozice v paláci

Krom Kokoschky najdeme ve Veletržním paláci i další expozice - kresebné cykly Stanislava Kolíbala, rekonstrukci autentického ateliéru sochaře Zbyňka Sekala, českou expozici 14. bienále architektury prezentující československou a českou obytnou architekturu let 1914 - 2014, dlouhodobý projekt prezentující video art a film s půvabným dvojznačným názvem Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze a projekt Adama Budaka Introducing, jenž postupně představí nejmladší uměleckou generaci, mezi prvními Maxe Dvořáka.

Autor: Jana Podskalská

26.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení