VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osahejte si exponát!

Praha - Muzeum hlavního města Prahy připravilo hmatovou výstavu.

2.4.2008
SDÍLEJ:

DÍVÁME SE RUKAMA. Na exponáty výstavy archeologických vykopávek si v Muzeu hlavního města Prahy můžete sáhnout.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Na nedávné výstavě v Národním muzeu mohli návštěvníci sice spatřit slavnou věstonickou Venuši, ale sáhnout si na ni nemohli. Na současné výstavě v Muzeu hlavního města Prahy je vystavena její věrná replika a návštěvníci jsou přímo vyzýváni, aby si sáhli.

A nejen na ni, ale i na autentické archeologické vykopávky především z Prahy a okolí. Výstava Začalo to hrudkou hlíny je totiž expozicí hmatovou a jako taková je určena i zrakově postiženým návštěvníkům. Pro ně jsou zde u všech exponátů popisky v Braillově písmu a k dispozici je i zvukový průvodce.

Na výstavě si lze ohmatat nejen předměty (především nádoby a keramické výrobky), které vyráběli naši předkové před tisíci let, ale prostřednictvím modelů se lze seznámit i s technologickými postupy jejich výroby.

A tak tu lze vidět například zmenšený model komorové pece, či postup práce na výrobě nádoby ještě před používáním hrnčířského kruhu. (Kdo by takovou pec chtěl vidět v reálu, může si zajet do archeologického skanzenu v Uhřínově pod Deštnou v Orlických horách.)

Nejstarší exponáty či repliky návštěvníky zavedou až do doby lovců mamutů; první předměty (sošky žen a zvířat) z vypálené hrudky hlíny pocházejí z období okolo 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem. Keramické nádoby však začali lidé používat až o dvacet tisíc let později, v mladší době kamenné.

Držet v rukou výrobky předků

Výstava, která je součástí projektu Díváme se rukama, získala osvědčení o. s. Hapestetika za úplné zpřístupnění lidem se zrakovým postižením.

Muzeum hlavního města Prahy nabízí v současné době kromě stálé expozice a Langweilova modelu Prahy hned tři unikátní výstavy, z nichž tato nejnovější je sice rozsahem nejmenší, ale zato umožňuje intimnější seznámení s exponáty. Není snad mimořádně vzácné držet v rukou předmět, který vyráběli naši předkové nikoli před staletími, ale dokonce před tisíciletími?

Začalo to hrudkou hlíny

Hmatová výstava o pravěké keramice

Autorky výstavy Miroslava Šmolíková, Linda Pilařová.

Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8.

Otevřeno denně kromě pondělí 9–18 hodin

Autor: Petr Kovařík

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

iPhone X

KRIMI MIX: Cizinec chtěl použít cizí doklady k nákupu drahého mobilního telefonu

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT