Oblíbenost a popularita těchto představení vzrůstá. V loňském roce se pod širé nebe vrátila Smetanova Prodaná nevěsta s návštěvností kolem 16 tisíc diváků.

Letos se otevře Šárecké údolí jubilejnímu desátému představení s operou Antonína Dvořáka Čert a Káča. Koná se dnes ve 14 hodin (vstup je zcela zdarma) tradičně v rámci oslav Dne Prahy 6 a se sólisty a souborem opery Národního divadla.

Pohádka o čertu a Káče vyšla v Českých pohádkách Boženy Němcové. Pro divadlo ji upravil J.K.Tyl a k těmto dvěma jménům se přidalo ještě jméno Antonína Dvořáka.

Jeho osmá opera Čert a Káča vznikla ve skladatelově bohatém tvůrčím období let 1898 - 1899 se všemi předpoklady pro žertovnou pohádku: poezie, humor, realismus a k tomu živelná česká hudebnost, lidový venkovský valčík a polka, divoké čertovské taneční ballabile stejně jako noblesní zámecká polonéza.

Hlediště mezi stromy

To všechno slibuje uvedení Dvořákova díla v půvabném Šáreckém přírodním prostředí, kde diváci sedí bez komfortu na mezích mezi stromy. Odměnou jim bude Dvořákova jiskřivá melodičnost hudby v ohnivých scénách operního kolektivu Národního divadla a Pražského komorního baletu.

Inscenace Renée Nachtigallové a Jany Divišové jistě neumístí pohádkový příběh 
s lidovými postavami Jirkou, Káčou, venkovským lidem 
i panstvem s pekelnou cháskou do prostoru nijak určitě,ale rezervovaně zůstane na zobrazením neutrální přírody, která operu neruší, naopak ji mnohdy pozvedá.

Především ovšem režie pracuje se sólisty, zejména připomenu partie prostého ovčáka Jirky (Martin Šrejma), živelný rytmus Káči (Kateřina Jalovcová), symbol čerta a pekla vůbec Marbuel (Luděk Vele) nebo představitelka jiného světa, vznešená paní kněžna (Yvona Škvárová).

Představení doplní i balet

K základní pěvecké výzbroji opery patří ještě mnohotvárné vypracování zpěvu dalších sólistů, podobně i zástup sboru, nastudovaný Pavlem Vaňkem. K širokému rejstříku nálad přispěje balet v choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové. Pro vyslovení Dvořákovy hudby a vedení sólistů je tu orchestr opery Národního divadla s dirigentem Janem Chalupeckým. 

Uvedení Dvořákovy poutavé pohádkové opery Čert a Káča v přírodním divadle v Šárce jistě potěší jak nadšené laiky, tak náročného posluchače operního odkazu mistra.

Zdeněk Vokurka