Ondřej Kepka- narodil se 28. září 1969 v Praze
- je český herec, režisér, scenárista, moderátor a fotograf
- od roku 2014 je laureátem Ceny Karla Čapka

Jeden ze členů společnosti, režisér a herec Ondřej Kepka, se podílel na natáčení dokumentu o vile. Aktuálně mohou zájemci také navštívit jeho výstavu o tramvaji číslo 8 na radnici Prahy 9.

Co říkáte na vilu Karla Čapka?

Mám vztah ke starožitnostem. Dokonce jsem vyrůstal 
v bytě, kde se míchaly moderní věci se starožitnými. Dodnes máme na chalupě skříně z dvacátých let, kde jsou háčky jen pro pět kabátů a tři saka. Svědčí to také o tom, že lidem stačilo mnohem méně, než potřebujeme dnes. Stejně tak pracovní stůl Karla Čapka. Někdo by si mohl představovat pětimetrovou desku, ale je to stoleček.

Co říkali vaši kolegové ze Společnosti bratří Čapků, když se vila prodávala?

Nikdo to nečekal. Schein
pflugovi byli velmi vstřícní. Dalo se tam natáčet, po domluvě přijít. Byl jsem tam předtím několikrát. Zachovalé druhé patro, které je jako kdyby tam Čapek stále bydlel, jsem znal dlouho.

Podnikli jste nějaké kroky, pod koho by měla vila přejít?

Říkali jsme si s paní Kristinou Váňovou, že uděláme tiskovou konferenci, na kterou pozveme pana Abraháma s paní Maciuchovou. Oba dva jsou totiž spojeni díky filmu Člověk proti zkáze s Čapkem a Scheinpflugovou. Říkali jsme si, že stát by to mohl koupit. Čas běžel a najednou přišla zpráva, že dům koupí Praha 10. Chvíli bylo napětí, jestli se pro to rozhodnou, a pak to bylo velké oddechnutí.

Starosta Prahy 10 mluvil i o odpůrcích investice…

Nebyli tam odpůrci, kteří by měli něco proti Čapkovi, ale dát přes čtyřicet milionů za dům není legrace. Naprosto to chápu. Řada lidí argumentovala, že peníze je potřeba použít na něco jiného. Já být zastupitelem Prahy 10, nebylo by to pro mě jednoduché rozhodnutí. Mluvíte totiž za spoustu lidí, i za ty, kterým to nic neřekne.

Jak jste se dostal k natočení nových dvou dokumentů o vile?

Nabídl jsem se, že mohu spolupracovat a podílet se na nápadech vily Karla Čapka. Byl jsem panem starostou pozván do pracovní skupiny.

Spojil jste se s nápadem kolegy režiséra Václava Fořta?

Ano. Dohodli jsme se, že on bude režisérem a já průvodcem a zároveň dramaturgem. Domluvili jsme se, že by bylo hezké, kdybych to moderoval ve stylu třicátých let. Takže jsem se přejinačil, oholil jsem se a nabarvil si vlasy. Dokonce i vnímavý divák si všimne, že jsem se stylizoval do Čapkova pohybu, který měl vadu páteře. Netvrdíme ale, že hraju Čapka.

Karel Čapek prostupuje celým vaším životem. Jak to všechno začalo?

Můj vztah ke Karlovi Čapkovi začíná někdy na základní škole, kdy jsem se zúčastnil soutěže v interpretaci textu. Moje máma, velká obdivovatelka Karla Čapka, mi říkala, že by se mi mohl líbit Zahradníkův rok. Vybral jsem si červen a nakonec jsem vyhrál celostátní kolo.

Vaše rodina žila Karlem Čapkem?

Strýc se věnoval jeho dílu a máma jezdila jako členka společnosti na Čapkovu Strž nebo do Památníku národního písemnictví, kde se konaly odpoledne s Čapkem. Byly to odborné věci, herec četl například milostnou korespondenci. Sešlo se tam minimálně sto lidí. Sám jsem potom několik pořadů dělal.

Mají o to lidé stále zájem?

Přednášky jsou vždycky plné. Není pravda, že o to lidé nemají zájem, jak často argumentují pořadatelé, ale musí se jim to také nabídnout. Je to i Čapkovské téma, jestli lidi poučovat, či ne. Když věci nevidí, nemůžou je ani chtít. Je to začarovaný kruh.

Co nacházíte v Čapkově díle?

Jeho dílo mě osobně nesmírně oslovilo. V mnohém 
s ním neuvěřitelně souzním a soucítím. V jeho názorech na život a na svět se často potkáváme. Věci, o kterých přemýšlím, se mi potvrdily, rozvinuly nebo popřely. Některé věci se také dostávají do mých scénářů.

Máte nějakou metu, které chcete dosáhnout?

V novém dokumentu o vile zazní, že Karel Čapek byl spisovatel i filozof, i když pár lidí by s tím nesouhlasilo. Obyčejný život z jeho trilogie je hodně čtivý a zatím nezfilmovaný, protože je to nesmírně náročná věc. Pokoušel se o to kdysi František Vláčil a teď se o to pokouším já.

Existuje i kritika Čapka?

Když jsem o něm točil dokument Obyčejný svět Karla Čapka, za který jsem byl nominován na cenu Elza, chtěl jsem optimálně vykreslit jeho dílo. Myslel jsem si, že to budou pozitivní názory a u dvou lidí mě překvapila snaha o kritiku. Zpočátku jsem byl takový nesvůj, ale pak jsem si uvědomil, že to bylo dobře, protože tím film dostal šmrnc a nebyl to jen chvalozpěv. Kritikem byl například Václav Havel, který si vážil Čapkova díla. Třeba mu ale vadila i určitá nedramatičnost jeho dramatu.

Můžete to rozvést?

Hodně lidí se to bojí říct, ale nebyl špičkový dramatik. Napsal hodně divadelních děl, které se staly z různých důvodů slavnými, a nejenom kvůli své kvalitě. Je to například RUR, protože použil slovo robot a vymyslel princip umělé inteligence. Potom jsou to politické věci, které zafungovali ve své době, a to byla Bílá nemoc a Matka. Všechny jeho hry nejsou špatné, ale nebyl světový dramatik. Ale úmyslně, neměl smysl pro stavbu strhujícího příběhu. Nemohl by psát thrillery. Spíš přemýšlel.

Stíháte se věnovat i jiným projektům?

V pondělí bude 29. září vernisáž výstavy fotografií Tramvaj číslo 8 na radnici 
v Praze 9. Jsem fotograf, jak říkával Karel Čapek, vzdělaný laik. Fotografie mě přivedla k herectví a režii a chytlo mě to už v šesti letech. V roce 2011 vznikla první fotografie tramvaje číslo osm. Tohle je moje šťastné číslo. Jednou jsem šel po ulici a viděl, jak tramvaj jede, osmička se tam pěkně odrážela.

To vás přivedlo na fotografování tramvajové trasy?

Fotku jsem založil, protože byla celkem banální. Přemýšlel jsem ale, jak vyfotografovat Prahu. Všechno už ale bylo nafocené. Pak jsem si říkal, že by bylo dobré vyfotit nějakou trasu. Zjistil jsem, že osmička jede z Hloubětína 
z Prahy 9, šmrncne osmičku, pak dvojku a jedničku a z Prahy 7 končí na Podbabě. Najednou jsem zjistil, že je to i sociálně zajímavé. Na Palmovce nastoupí úplně jiní lidé, než na Kulaťáku.

Bylo to složité nafotit?

Pochopil jsem, jak jsem si vzal těžký úkol. Měl jsem totiž nafocených spoustu tramvají na kolejích. A tu vzadu náměstí nebo park. Začal jsem si ale také všímat lidí. Bohužel mě často poznávali, když jsem naivně vlezl 
s obrovským objektivem do tramvaje. Tak jsem třeba jel ve dvou a dělal, že fotím toho druhého.

Co na výstavě ukazujete?

Vznikla sada fotografií, 
z nichž asi čtyřicet bude viset na radnici Prahy 9. Je to udělané tak, že vyjíždím a končím ve vozovně. Jsou tam fotografie jarní, letní, podzimní a zimní. Poslední fotografie vznikaly přímo v kokpitu tramvaje.

Čtěte více: Výstava mapuje tramvajovou linku 8