„Točilo se to koncem šedesátých let. U nás ještě dozníval pocit svobody a každý takový kulturní počin národ posiloval," řekl na téma seriálu představitel hlavní role Radoslav Brzobohatý. Kromě něj třináct dílů příběhů horlivého obrozeneckého vlastence, přítele básníků, herců i vědců, propagátora českých knih a organizátora českého divadla přivedlo na obrazovky další české herecké veličiny.

Do historie seriálu zasáhla politika

Výrazné role zde měli například Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jan Tříska, Radovan Lukavský, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Jana Brejchová, Jiřina Bohdalová, Gabriela Vránová či Dana Medřická. Režisérem seriálu byl František Filip a scenáristou Otto Zelenka.

Do historie seriálu tvrdě zasáhla politika. Krátce po okupaci Československa v roce 1968 totiž cenzorům vadily jakékoli zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry, a tak poslední díl série již nemohl být odvysílán. Seriál pak nesměl být reprízován (mimo jiné i proto, že v něm významnou roli hrál Jan Tříska, který odešel do emigrace) a tak se s celým dílem mohli diváci seznámit až po roce 1989.

Čtěte také: U pražské školy natáčí oscarový režisér Howard seriál Génius