Na Výstavišti v pražských Holešovicích se konal již 17. ročník festivalu Hraj kapelo, hraj. Mezi vystupujícími se kromě předních českých kapel jako Krajanka, Moravanka nebo Veselka představilo například švýcarské uskupení Eulach Musikanten. Hezké počasí a hudební produkce profesionálních hráčů už první den přilákaly stovky příznivců tradiční lidové muziky.

Utkvělou představu o tom, že dechovce se věnují pouze starší muzikanti, vyvrátilo pěvecké trio dechové hudby z Domažlic. Jejímu nejmladšímu členovi Hynkovi Hradeckému je teprve patnáct let. A jak se takto mladý chlapec do kapely dostal? „Když bývalý zpěvák náhle odešel, oslovil mě kapelník a nyní už v Horalce zpívám šestým měsícem. Zpíval jsem už ve čtyřech letech, i když mi ještě nebylo rozumět, a baví mě to," vzpomíná Hynek, který právě ukončil devátou třídu základní školy. „Hraji na dudy a zpívám se svým bratrem. K hudbě nás od mala vedli rodiče. Mým vzorem je Karel Gott, Waldemar Matuška nebo Pavel Novák," svěřuje se.

Stejně nadšeně a radostně o zpívání v Horalce mluví i Magdaléna Hrušková a Barbora Balounová, které kapelu doprovází druhým rokem. „Kapelník hledal dvojici holek a my, protože jsme spolu zpívaly už v Chodském souboru a v hudebce, jsme byly ochotné to zkusit. Je to pro nás radost a baví nás to, takže chceme pokračovat, dokud to půjde," shodují se jednohlasně děvčata.

Lidově laděné odpoledne ještě doplnily produkce Křižíkovy fontány a křest kalendáře Dechové orchestry 2014. Pořadatelé věří, že pohodová atmosféra a příjemná hudba přivede milovníky dechovky i na další ročník festivalu, který se koná na stejném místě opět poslední červnový víkend.

Spokojenost se dala jasně číst ve tvářích všech návštěvníků. Jaké kapely ale patří mezi nejočekávanější a proč nikdo netančí? „ Užívám si to tu už poněkolikáté a doufám, že mě sem žena vezme i příští rok. Několikrát jsme si byli zatancovat, ale byli jsme jediní a koukali na nás jako na blbce," říká Zdeněk Cinert z Kralup nad Vltavou.

„Jako vozíčkář jsem tu poprvé, ale předtím jsem chodíval pravidelně. Pokud budu živ a zdráv, tak se zúčastním i příští rok. Z kapel se mi nejvíce líbí Krajanka, je novodobá. Taková Moravanka už je obehraná a zná ji každý," uvedl Vincent Jendrichovský z Prahy. „Jsem tu poněkolikáté, asi počtvrté. Protože můj manžel hrával v Krajance, tak se mi nejvíce líbí právě Krajanka," usmívá se Helena Tionová, také z Prahy: „Mám k ní citový vztah. Tancuji moc ráda, ale když mužský hrají, tak si ženská sama těžko zatančí. Kdyby tančil někdo jiný, tak bych to chápala a záviděla bych mu, že se nemůžu přidat," dodává.

EVA NEMETHOVÁ