Po Pražských kolektorech a Podolské vodárně jsou prostory historické čistírny dalším místem, které si lidé mohou prohlédnout.

Prohlídkové trasy Staré kanalizační čistírny Ekotechnického musea jsou zařazeny do ojedinělého projektu zážitkové turistiky “Praha technická”, který zdárně realizuje Hospodářská komora hl. m. Prahy již několik let.

Sedm milionů cihel a každá má své číslo

Jedná se o jedinečnou stavbu, kterou na začátku minulého století vybudoval světoznámý architekt technických staveb a stavební rada ve Frankfurtu nad
Mohanem, Ing. William Heerlein Lindley (1854–1917). Každá ze sedmi milionů cihel použitých na stavbu podzemních budov má své číslo, cihly byly dále speciálně testovány a schvalovány komisí stavitelů. Mimořádnost čistírny spočívá i v zabudování pod zem, standardně totiž bývají čistírny jen na povrchu – i v tom se projevuje originalita architekta Lindleyho.

„Jsem rád, že se tato v mnoha směrech unikátní stavba dostala po bok takových staveb, jako je například Karlův most nebo Pražský hrad. Nepochybně tam patří z mnoha důvodů. Ještě více mě ale těší, že se ještě mnohem více než doposud otevírá návštěvníkům, kteří zde spatří skutečně něco, co jinde vidět nemohou,“ upozorňuje na mimořádnost stavby náměstek primátora Hlavního města Prahy Ing. Pavel Klega.

Návštěvníci se nově dostanou do prostor podzemní česlovny, podzemní krypty vzniklé ve 20. letech, kde byly splašky zbavovány velkých nečistot na sítech
připomínajících hřebeny.

Zajímavé exponáty

Spolu s velmi efektními „exponáty“ mohou návštěvníci nově také zhlédnout výstavu sanitární techniky, která mimo jiné obsahuje sprchový kout Tomáše Garrigue Masaryka ze zámku v Lánech.