Koncertem belgické L‘Orchestre International du Vetex pod širým nebem na náměstí Jiřího z Poděbrad vyvrcholil festival Žižkov sobě.

Dechovková kapela z Belgie lákala Pražany na své vystoupení již v průběhu odpoledne a to nejen na náměstí, ale i cestou metrem. Cestující většinou hlasitou, ale přitažlivou kapelu brali s humorem. Svoji spanilou jízdu metrem museli hudebníci přerušit na Můstku kvůli poruše klarinetu. Klarinetista si ale jen odběhl do hudebnin na Jungmannově náměstí pro nový plátek a jelo se dál.

L’Orchestre International du Vetex z Bruselu je kapelou, kterou zasáhla současná obliba balkánské hudby i romských dechovek. Název si tato multikulturní partička zvolila podle jména textilního koncernu, v jehož tovární hale zkoušeli. Dvacítka muzikantů, od flétny a klarinetu přes trojici trombonistů až po vizuálně téměř šokující nástroj sousaphone, je svým hudebním projevem dost vzdálena tradiční městské dechovce s repertoárem pochodů a jiných chvalozpěvů.

Liší se ale i od jiných západoevropských kapel, inspirovaných balkánskou vlnou a to nejen přítomností akordeonu anebo přesahy do jazzu. Jedná se spíše o formaci pohybující se v duchu rock’n’rollu, punku a výstřednosti.

Vetex, na ulici stejně jako na podiu, vyvolává značnou energii nejen počtem hudebníků a stylem, ale i atmosférou, kterou kolem sebe šíří. Právě proto měla kapela v Praze takový úspěch, i když jí počasí příliš nepřálo.