Od května se v pražské Celetné ulici otevírá pobočka slavného pařížského muzea voskových figurín Musée Grévin. Po hlavním městě Francie, kde se veřejnost může se známými osobnostmi potkat „tváří v tvář“ již od roku 1882, a první pobočce muzea, která byla otevřena loni na jaře v Montrealu, vyrobili francouzští odborníci „živé“ voskové sochy také pro Českou republiku.

„Během uplynulého roku došlo k rozsáhlé rekonstrukci budovy v Celetné ulici, ze starého domu se stalo místo, kde se nyní návštěvníci mohou procházet historickými epochami a fotit se po boku Céline Dion, Václava Havla, George Clooneyho, Franze Kafky nebo Lucie Bílé,“ sděluje Béatrice De Reyniés z organizace Grévin.

Výstava představuje osmdesát českých i zahraničních osobností z politické, kulturní i sportovní sféry. Nechybějí ani postavy smyšlené a literární – Spejbl a Hurvínek, Krteček, Vinetou či Golem. Je rozmístěna ve třech patrech a její součástí je i několik interaktivních zastávek pro hravé zájemce.

Oblečení od svých lidských „dvojníků“

Návštěvník na ní pomyslně prostupuje různými časovými obdobími a vedle sebe zhlédne osobnosti, které by se v reálném čase a životě neměly možnost vůbec potkat. Například 
v prvorepublikové kavárně popíjí nápoj ze šálku Karel Čapek, vedle něj sedí s půllitrem piva Bohumil Hrabal, opodál 
u baru rozjímá bývalá moderátorka televizních zpráv Jolana Voldánová a na veškeré dění dohlíží Vlasta Burian jako přednosta stanice.

„A má na sobě dokonce původní kalhoty, které pro svoji legendární roli doopravdy použil,“ upozorňuje ředitel české pobočky muzea Heinrich Homola.

Vlasta Burian není výjimkou - pořadatelé se snažili obléci i ostatní figuríny co možná nejoriginálněji - do vlastního oblečení ošatili své voskové dvojče mimo jiné Tereza Maxová, Karel Gott, Roman Šebrle či Lucie Bílá.

„Karel Gott se tu před pár dny dokonce i učesal, tak jak to má nejraději. A Lucie Bílá k vlastním šatům poskytla i oblíbený šperk,“ podotýká Homola.

Není tetování jako tetování

Důraz výtvarníků figurín na detail dokazují i zdánlivé „maličkosti“ jako je tetování Angeliny Jolie na levé paži, které vyjadřuje zeměpisné souřadnice místa narození každého z herečkou adoptovaných dětí. Věrohodná je podle pořadatelů i výška postav a další tělesné propozice. Důležitou složku a dokreslení výstavy představují velmi zajímavé světelné efekty a hudební kompozice nahrané symfonickým orchestrem.

„Muzeum má být především zábavné, jeho úkolem je rovněž stimulovat lidskou fantazii. Většina žijících osobností, které zde mají svoji sochu, s námi na realizaci osobně pracovala,“ podotýká De Reyniés.

Všechny figury byly vyrobené ve Francii, v České republice je vizážistky jen velmi pečlivě doladily. Případné zkrášlovací procedury na zmíněných postavách již budou probíhat také v české metropoli.

Jen pro zajímavost - na výrobu jedné formy hlavy ze sádry sochaři spotřebovali 15 kilogramů sádry, na vlasy pro jednu postavu výtvarníci využili až 500 tisíc kusů opravdových vlasů.

Podle zástupkyně muzea Lindy Hodíkové se investice do projektu pohybuje kolem deseti milionů eur (cca 260 milionů korun).

Musée Grévin ve faktech a číslech

Česká a první evropská pobočka známého francouzského muzea voskových figurín.

Umístěno je v pražské Celetné ulici od 1. května 2014 na prostorách 3000 metrů čtverečních.

Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

Základní vstupné činí 430 korun, studenti a senioři zaplatí 370 korun a děti ve věku 6 až 14 let 300 korun.

Děti do 6 let mají vstup zdarma, rodinné vstupné činí 1200 korun.

Muzeum vlastní společnost Compagnie des Alpes, která je také majitelem několika zábavních parků či lyžařských areálů.

Nachází se opodál od muzea voskových figurín, které v Praze založil již v roce 1997 Zdeněk Kočík.

Čtěte také: V pražské pobočce muzea Grévin bude voskový Gott i Hurvínek