Komorní výstavu tvoří barevné prostorové figury ze série Globální portrét, z nichž některé představí výstava poprvé. Placaté, komiksově pojaté lidské postavy vyřezané z plastu, ztvárňují buď známé reálné osobnosti, nebo lidi, které Votruba potkal při svých cestách a jednoduše ho zaujali. Výstavu doplňuje videoprojekce autorových obrazů z cyklu Příliš mnoho lásky.

Votruba je oblíbený i v zahraničí

Tvorbu Jiřího Votruby charakterizuje klid a humor, cit pro detail a jasné barvy, které nechává působit v plných plochách. Vystudovaný inženýr - stavař se už od 80. let věnuje malbě a ilustraci. Od té doby vystavoval už ve více než 60 zemích. Oblíbený je v Japonsku, kde už mnoho let vytváří vizuální podobu několika festivalům zaměřených na klasickou hudbu.

„V díle Jiřího Votruby cítíme ohlas amerického pop-artu, spotřební kultury a módního světa s jeho značkami a vyfintěnou estetikou, ale i komiksů, které jsou v některých zemích, jako jsou Japonsko, USA či Francie, důležitou součástí národní vizuality," uvedl kurátor výstavy Male/Female Martin Dostál. Plošné cítění a zvýrazněná kontura podle kurátora zároveň odkazuje na tradici japonských dřevořezů.

„Globální firmy k nám mluví řečí lásky: tvrdí, jak jsme výjimeční a jak moc nás milují. Soupeří o nás a slibují odměny za věrnost. Ale všichni víme, že za tím vším stojí zcela přízemní obchod. Téhle účelové, masově nabízené lásky je dnes, myslím, po celé planetě až příliš - a přesto se znovu a rádi necháváme svést," uvedl k aktuální výstavě autor, v jehož tvorbě se často objevuje motiv srdce, symbol nejsilnějšího lidského citu.
hrm