Politiku v současnosti kritizuje kdejaká celebrita, málokdo to však dokáže podat tak přesvědčivě jako Michael Trent Reznor, zpěvák, autor písní a jediný majitel značky Nine Inch Nails. Jeho promyšlené provokace začínají už kartičkou přiloženou k novému albu, varující před protiamerickým obsahem:

„Buď patriot – buď informátor! Donášej na Ministerstvo morálky Spojených států!“ Nelze si nevzpomenout na Orwelův román 1984.

Začátky Nine Inch Nails spadají do roku 1988, kdy se někdejší student klasické hudby a počítačový fanoušek Trent Reznor rozhodl sám natočit svoje skladby. Vzniklo album Pretty Hate Machine, kultovní nahrávka kombinující tvrdý rock, tzv. electronic body music a industriál. Následovalo vytvoření koncertní podoby kapely.

Od prvních krůčků se Nine Inch Nails těšili přízni kritiky. Díky písni Wish z roku 1992 dokonce získali cenu Grammy v kategorii „nejlepší metalová skladba roku“. Nicméně starší nahrávky působí s odstupem času povrchněji. To nemá být znevažování, ale spíše ocenění toho, že Reznorovi se podařilo postupně odhazovat pouhou efektnost a nahrazovat ji hlubším vyjádřením.

První koncert NIN v Praze v roce 1994 získal nimbus mimořádné události. Nicméně šlo „jen“ o dobře vizuálně vystavěnou rockovou show plnou efektních stylizací. Soudě podle závažnějšího obsahu novějších nahrávek, by na aktuálním turné měly zůstat klišovité rockerské pózy stranou.

Podle nového alba nazvaného Year Zero, které bude hlavní náplní koncertu, se svět řítí do brzké záhuby. Lidská svoboda mizí díky kontrole soukromí a využití propagandy strachu, oblíbeným praktikám totalitních režimů. Ziskuchtivá politika nezadržitelně míří k rozpoutání celosvětového konfliktu.

Agresivní i depresivní hudba, plná znervózňujících ruchů a hluků i bezbřehé melancholie, plně odpovídá Reznorovým textům. Obrázky v bookletu ukazují ruku držící samopal a bibli či vize ekologické katastrofy.

Že už jste podobných konceptů viděli nespočet? Jistě, Reznor vlastně není originální. Jen má podobně jako jiní lidé strach z budoucnosti a snaží se ho vyjádřit. Koncert nebude selankou, nicméně intenzivní zážitek se chystá určitě.

Zajímavosti z pražského koncertu
Skupina s technikou přijede ve 2 nákladních autech a 3 autobusech.
Půlku techniky si vezou vlastní, půlku dodá organizující firma.
Scéna (krom světelného parku) bude skromná – dominuje jí asi 5 lamp
s výbojkami, které visí nad jednotlivými členy, a ti je rozpohybovávají.
Žádné nadstandartdní požadavky nemají.
Mezi nápoji převažuje nealko a energetické nápoje. Chtějí však i lokální
pivko. K jídlu sendviče, zelenina, ovoce, chipsy a nějaké laskominy.