Zpěvák a multiinstrumentalista Trent Reznor (*1965) a jeho „Devítipalcové hřebíky“ dnes představí v pražské O2 Areně novou podobu repertoáru.

Před příchodem hlavní hvězdy zahřeje diváky projekt Alec Empire, elektronický „one man band“ hudebníka, DJ a producenta Alexandera Wilke-Steinhofa. Berlínský experimentátor se proslavil jako zakladatel kapely Atari Teenage Riot, ale měl prsty i v řadě dalších projektů, například Jaguar.

Alexander spustí svůj digitalhardcore a breakbeat ve 20 hodin, NIN nastoupí do akce o hodinu později.

Někteří z fanoušků NIN nedají dopustit na hity prvního alba Pretty Hate Machine (1989), jiní tvrdí, že teprve v poslední době dozrává hudba Trenta Reznora do opravdové hloubky.

První pražský koncert v Lucerně měl sílu, ale zároveň působil jako poněkud strojený „industriální glam-rock“ s nacvičenou choreografií. Při minulé návštěvě v roce 2007 měli NIN na kontě koncepční album Year Zero, které můžeme považovat za umělecky přelomové. Ubylo póz a efektních momentů, Reznor se ponořil do depresivních vizí, vykreslujících blízkou budoucnost USA jako „orwellovského“ státu, postaveného na absolutní kontrole obyvatel a udavačství.

Poslední turné?

Po dvou letech je vše zase trochu jinak. Reznor se nejprve vrhl na čistě instrumentální hudbu a vydal nahrávku Ghost I-IV (2008), označovanou škatulkou temný ambient. Část desky nabídl zdarma ke stažení. Ještě téhož roku natočené album The Slip (Skluz) už bylo na internetových stránkách NIN zdarma celé. The Slip obsahuje i zpívané skladby, ale zároveň rozvíjí instrumentální tvorbu předchozího titulu.

Materiál posledních dvou nahrávek pochopitelně ovlivní i program koncertu.

Název turné Wave Goodbye, Reznorovy promluvy z pódia na předchozích koncertech i narážky v rozhovorech naznačují, že letošní šňůra by mohla být poslední. Respektive poslední pod hlavičkou Nine Inch Nails. Reznor si nechal otevřená zadní vrátka a dodal, že nehodlá končit s muzikou definitivně.

Studiová alba si Trent Reznor, šéf a zároveň jediný stálý člen Nine Inch Nails, nahrává převážně sám a na turné zve proměnlivou sestavu muzikantů. Z hudebníků současného turné s ním nejdéle spolupracuje kytarista a klávesista Robin Finck, který se v NIN s přestávkami objevuje od poloviny 90. let. Další dva hráči, baskytarista Justin Meldal-Johnsen (ex-Beck, Tori Amos) a bubeník Ilan Rubin (ex-Lostprophets), jsou v NIN nováčky.

TOMÁŠ S. POLÍVKA