Kapela si svůj poklad náležitě hlídá. A jde o poklad vskutku velkolepý a epický. Nightwish novým album ukazují, že metalový trůn jim poprávu patří. Zejména závěrečná "The Greatest Show On Earth" se zařadí do metalové pokladnice.

Prahu si ale nestihli prohlédnout. "Kvůli počasí jsme nestihli letadlo a přiletěli tak jen na pár hodin, za chvíli jedeme na letiště a letíme směr Milán," říká v exkluzivním rozhovoru pro Pražský deník zpěvačka Floor Jansen, jejíž hlas zazní na nahrávce Nightwish úplně poprvé.

V kolika městech vaše album představujete?

Včera jsme byli ve Švédsku (rozhovor probíhal v úterý - pozn. autora), teď jsme u vás v České republice, hned večer odlétáme do Milána, pak na tři dny do Německa, na dva do Londýna, do Paříže, Irska a pak zpět do Helsinek, takže celkem navštívíme osm zemí.

V Praze se nezdržíte o něco déle?

Bohužel ne. Měli jsme do Prahy přiletět o den dříve, ale zdrželo nás špatné počasí a díky tomu jsme nechytili letadlo do Prahy. Museli jsme zůstat na naší základně a k vám přiletěli až dnes a za pár hodin zase musíme spěchat na letadlo do Milána.

Máte ráda cestování?

Ano, hodně. Musím říct, že si to na letištích užívám, mám ráda létání, směju se bláznivým ochrankám. (smích) Miluji poznávání nových měst, zemí a jejich odlišné kultury.

Byla jste už někdy v Praze?

Ano, několikrát. Ale je to vždy stejné jako tento den. Přiletíme, odehrajeme show a letíme zase dál. Když jsme tu hráli naposledy, tak bylo trochu více času a s přáteli jsme si Prahu trochu prošli. Viděli jsme pár hezkých míst, ale všechno, co jsme chtěli, jsme samozřejmě nestihli. Vaše krásné město nemůžete vidět za pár dnů. Praha na mě udělala veliký dojem a moc ráda se sem vrátím, jakmile bude příležitost.

Pojďme k vaší aktuální nahrávce. Jak jste se cítila před prvním nahráváním s Nightwish?

Velmi připravená, protože už jsem v kapele delší dobu. Začali jsme se připravovat hned po návratu z turné mé kapely Revamp a pracovali jsme řadu týdnů. Měli jsme hodně času a byla nabitá energií. Když jsme začali s nahráváním, tak jsem se cítila hodně dobře a byla naprosto perfektně připravená. Všechno probíhalo rychle a podle plánu.

Pomohlo vám, že jste s kapelou už delší čas a nebylo to tak, že jste přišla a musela se rovnou zavřít do studia?

Myslím, že ano. Bylo dobře, že jsem si nejdříve užila turné. (smích)

Je nahrávání alba někdy i zábava nebo je to jen tvrdá práce?

Zábava a tvrdá práce nemusí být rozdílné věci, dá se zažít oboje. Samozřejmě je to tvrdá práce, protože vše, co děláte musíte dělat naplno a musíte ze sebe dostat to maximálně nejlepší, co ve vás je. A je důležité to nasazení držet hodiny a hodiny. Občas si potřebujete sednout a nabít se, ale všechno tohle jsem si hodně užívala.

Nightwish je obrovskou hudební továrnou. Jak velký počet lidí se na nahrávce podílí?

Když jsme začali v létě ve finském studiu nahrávat, tak tam s námi byli jeden nebo dva lidé. Co jsme pak nahráli, tak poslouchali a kontrolovali Marco a Tuomas, kteří pak říkali, jaké to je a co bychom mohli zkusit nebo přidat. Až pak na aranžmá a mixu se podílely různé týmy lidí v Londýně nebo ve Finsku. Nikdy jsme ale u sebe neměli velký tým, ten totiž ani není důležitý.

Nové album je plné čerstvosti, energie. Byla taková i nálada ve studiu při nahrávání?

Rozhodně ano!

Která skladba je vaše nejoblíbenější?

Nemám žádnou oblíbenou. Pro mě je album jako jeden pevný celek, nemohu vybrat jen jeden song, který bych vyzdvihla. Myslím si, že hodně speciální skladba je ta úplně poslední na albu, The Greatest Show On Earth. Nic podobného jsem od kapely předtím nikdy neslyšela. Je fantastická. Na tuhle otázku jsem už odpovídala dříve. Píseň ve vás musí delší dobu růst, abyste o ní řekl, že je to vaše životní skladba.

Jste u kapely druhým rokem, máte za sebou veliké celosvětové turné, teď vydáváte novou skvělou desku. Splnily se vaše sny?

Naprosto ano. (úsměv) Když mě kapela oslovila, jestli bych jim nepomohla na turné, tak jsem ještě nevěděla, že mi nabídne, abych s nimi pokračovala natrvalo. Tím se mi opravdu splnil sen. Mám novou rodinu. Práce na takové úrovni, s tak skvělými muzikanty a s obrovskými zástupy našich fanoušků, za kterými jezdíme po celém světě je unikátní a je pro mě velkou ctí.

Až se dostane nové album do prodeje, čeká vás další velké turné?

Ano, velké jako vždy. (smích) Ještě nemáme potvrzené všechny termíny, na tom se teď pracuje. Začínáme ve Spojených státech na severoamerickém turné a v létě se pak účastníme několika velkých evropských festivalů. Jako první jsme potvrdili i ten váš, Masters Of Rock (koná se v červenci ve Vizovicích - pozn. autora). To jsou zatím naše plány pro tento rok, v roce 2016 nás toho čeká ještě mnohem více.

Jsou fanoušci v Evropě a v Americe jiní?

Myslím, že ano. Ano i ne. Fanoušci této hudby jsou naprosto oddaní všude a i v dobách stahování hudby si alba rádi kupují, je to pro ně něco naprosto normálního. Jejich oddanost a loajalita je na celém světě stejná. Jejich myšlení je jiné. V Americe jsou více otevřeni různým hudebním stylům než v Evropě. Evropští fanoušci to rádi škatulkují. Tohle je black metal, tohle death metal, tohle symfonický metal. V Americe jedou spolu na turné kapely různých stylů a fanouškům se to líbí, že je na jednom místě namixované všechno. V Evropě vystupují v malých klubech kapely, které by třeba v Americe hrály na obřích pódiích a naopak.

Na co se mohou fanoušci na vašich koncertech v tomto roce těšit?

Na naše celé nové album se všemi znaky, které k Nightwish patří. Na albu máme skladbu "The Greates Show On Earth" (největší show na zemi - pozn. autora) a přesně takovou velkolepou show připravujeme. (smích) Bude to pro všechny veliký a epický večer.