Po celé Praze se otevřou především kostely, například U Salvátora na Starém Městě, sv. Štěpána na Novém Městě, kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově nebo sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, který patří svou velikostí mezi největší církevní stavby v Čechách.

Lidé si mohou přijít prohlédnout Novou Synagogu na Palmovce, Malostranský hřbitov nebo židovský hřbitov v Radlicích. Na Velkopřevorském náměstí pak mohou lidé navštívit Buquoyský palác, ve kterém sídlí francouzská ambasáda.

Na své si přijdou ale i milovníci technických památek. Otevře se jim třeba plynojem v Libni, čistírna odpadních vod v Bubenči připravila speciální noční prohlídku strojovny nebo jištěné výstupy na ventilační komín. Na Malostranském náměstí Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy zpřístupní trezory a halu prvorepublikové státní banky.

K akci se přihlásili také správci historických staveb, které mohou lidé běžně navštívit. Během Dnů evropského dědictví nabízejí bezplatné či zlevněné vstupné nebo připravili speciální program. Návštěvníci památek se mohou například zúčastnit komentovaných prohlídek, připraveny jsou pro ně také koncerty.

Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemí. Téma letošních Dnů evropského dědictví v Česku se jmenuje Památky v novém světle.