Výstava americké grafiky ukáže Čechům neznámá jména autorů prvních rytin představují exkurz do historie USA – objevování nové země, fascinaci přírodními krásami, setkání s původními obyvateli. Výstava sleduje proměny námětů v 19. století, jimiž jsou politické dění i průmyslový rozkvět a k nimž se v první polovině 20. století připojují první zobrazení odvrácené strany amerického snu a reakce na války v Evropě.

Výstava představí osobnosti pop artu 

„Mnohá jména poloviny 20. století již české publikum dobře zná – mnohdy ale neví, že slavní umělci jako Jackson Pollock nebo Alexander Calder tvořili i grafické listy. Na přehlídce amerického umění nemohou chybět ani ikony pop artu 60. let 20. století, jako Roy Lichtenstein, Andy Warhol, ale i další slavná jména jako Jasper Johns, Robert Rauschenberg či Claes Oldenburg," uvádí kurátorka výstavy Alena Volrábová.

Další z výstav, které ve Veletržním paláci budou veřejnosti přístupné od 5. října, představuje Jiřího Kovandu, jednoho z mála současných českých umělců známých v zahraničí. Soustřeďuje se nikoli jen na jeho dílo, ale na spolupráci s dalšími umělci. Expozice představuje instalace, sochy i performance, které vznikaly společně a v dialogu třeba s Jiřím Davidem, Evou Koťátkovou nebo Barborou Kleinhamplovou.

Výstava zmapuje i českou scénu 

Performance jsou častou součástí jeho děl, proto se respirium paláce stane prostorem prolínajícího se jeviště a hlediště, v němž se budou znovu přehrávat performativní součásti děl, a bude se o nich diskutovat.

Nový pravidelný výstavní projekt chce ve dvouletých cyklech mapovat nastupující generaci české umělecké scény. Kurátorská dvojice Edith Jeřábková a Chris Sharp podává po desítkách návštěv ateliérů mladých umělců svoji zprávu prostřednictvím prvního bienále Against Nature.

Výstava ve veletržním paláci představuje mladé

Podzimní výstavní sezonu doplňují nová vydání pravidelných projektů. Šestá kapitola Moving Image Department se zaměřuje na vztahy architektury a času a prezentuje je prostřednictvím děl fotografky Markéty Othové, Josefa Daberniga či avantgardní filmařky Mayi Deren.

Veletržní palác hostí výstavu finalistů Chalupeckého ceny a uskuteční se v něm také výstava finalistů StartPoint – ceny pro diplomanty evropských uměleckých škol.

Čtěte také: Ve Švédsku se bude dražit Kupkův obraz Vzlet