Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech týkajících se života české společnosti. Poprvé zazněla v Národním divadle 11. června 1881 při jeho otevření. „V Libuši spatřuji silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti," je přesvědčený režisér opery a ředitel Národního divadla Jan Burian.

V neděli se bude stavět divadlo

V roli legendární kněžny, která věštila Čechům, se představila hostující sólistka Iveta Jiříková. Postavu Přemysla ze Stadic ztvárnil Svatopluk Sem. Dirigentem slavnostního představení byl Jaroslav Kyzlink.

K oslavám vzniku Československa se Národní divadlo přidá i v neděli, a to interaktivním videomappingem na budovu „zlaté kapličky" ve směru od Střeleckého ostrova a mostu Legií. Přihlížející se budou moci do promítání zapojit prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů.

V první fázi minihry budou lidé sbírat padající virtuální mince a pomohou divadlo postavit z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožije vnitřní výzdobou. Oslava úspěchu ale bude přerušena zárodky požáru a hráči budou vystaveni výzvě hořící divadlo uhasit.