Prohlédněte si fotogalerii z loňského ročníku přehlídky s názvem Designblok.

Budou se moci zúčastnit filmových projekcí, hudebních akcí a workshopů na téma architektura či kinematografie.

Praha 3 chce ve spolupráci s neziskovými a zájmovými organizacemi otevřít nádraží pestrému okruhu diváků, prohlásil místostarosta Matěj Stropnický.

Kolem osudu funkcionalistické budovy se vedou bouřlivé diskuse už několik let. Společnost Žižkov station development, která vznikla spojením Českých drah a firmy Sekyra Group, plánovala rozsáhlou výstavbu, jíž mělo nádraží ustoupit.

Proti demolici se ale postavila část odborné i laické veřejnosti. Ministerstvo kultury nakonec loni na jaře rozhodlo, že nádraží, které stojí na rozsáhlých nevyužívaných pozemcích, musí být zachováno. Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti ale i nadále trvají. Nádraží se stane jejím centrem.

Otevřela se však otázka dalšího využití obrovské památkově chráněné budovy. Už v loňském roce se v areálu uskutečnilo několik akcí.

Důkazy, že záchrana budovy měla smysl

Lidé mohli vidět mimo jiné vystoupení Divadla letí, uskutečnil se tam Designblok. V letošním roce se budova otevře znovu.

„Chtěli bychom přivést další návštěvníky a diváky. Chceme ukázat, že má smysl, že je budova zachráněna od demolice a že umožňuje pestrost využití," uvedl místostarosta. Radnice na to letos v rozpočtu vyčlenila 1,9 milionu korun.

Účast na kulturním programu přislíbilo letos znovu Divadlo letí, ale i organizátoři United Islands, Galerie Jaroslava Fragnera a Národní filmový archiv. V září se tu uskuteční Dny žižkovského kulturního dědictví.

Otazníky ovšem i nadále visí nad dlouhodobým využitím nádraží a také nad tím, kdo by případné převzetí a rekonstrukci zaplatil.

Spojení neziskového sektoru s komerčním

Radnice a některé neziskové organizace usilují o to, aby se budova stala kulturním centrem. Už dříve se diskutovalo o umístění Národního filmového ústavu. Plány chce radnice spolu s majitelem a developerem představit v nadcházejících týdnech, řekl Stropnický.

Leoš Anderle ze společnosti Sekyra Group už dříve uvedl, že cestu vidí ve spojení neziskového sektoru s komerčním. Pomoci by měly také státní instituce. Náklady na konverzi prý totiž překračují možnosti městské části i developera.

Stavba z 30. let patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak technologicky, tak z architektonicky.