Omluvil se například herec Václav Sloup, jeho kolega Pavel Landovský do Národního domu na Smíchově nakonec dorazil. Byl prý rád, že si na něj někdo vzpomněl, řekla jeho dcera.

I když většina z oceněných už uměleckou dráhu opustila, jejich výkony jsou dodnes živé na záznamech divadelních inscenací i koncertů, podotkla výkonná ředitelka nadace Dagmar Hrnčířová.

Jít do penze by byla zrada

„Do penze jsem nešel a ani si to nemohu dovolit, protože mám kapelu, kde je hodně mladých lidí. Byla by to takřka zrada, kdybych to ukončil," řekl médiím Mládek, který letos oslavil sedmdesátiny. Podle něj komedianti většinou do důchodu sami nechodí, pokud mají možnost ještě hrát.

„A my to štěstí máme, tak pokračujeme," uvedl muzikant. „Vždycky jsem se nechal unášet proudem a hlavně jsem se snažil dělat svého koníčka. Tedy muziku a legraci, nikdy jsem neodbočil. Takže mým krédem vlastně může být držet se pořád své parkety," dodal.

Se svým mužem Janem Kačerem přišla Nina Divíšková, která v létě oslavila šestasedmdesátiny. „Jsem ráda, že navzdory pokročilému věku těším lidi a pořád hraju," řekla médiím předtím, než převzala Senior Prix. „V Divadle Kalich jsem v inscenaci Moje hra, dvanáctým rokem v Řeznické hraju Premiéru mládí a navíc i zájezdovou krimikomedii Mrchy. S režisérem Jiřím Fréharem zkouším monolog staré paní, která překonala nástrahy holokaustu a otevřela si kavárnu v Paříži," upozornila herečka na své divadelní projekty.

Poděkování devíti stům umělců

Dosud převzalo cenu Senior Prix na devět set umělců. Ocenění jsou pro nadaci už dvacet let příležitostí poděkovat jim za celoživotní práci v divadle, televizi, rozhlase, na koncertních pódiích i v nahrávacích studiích. Nadaci zřídilo šest profesních organizací. Její činnost směřuje i k podpoře mladých výkonných umělců.

Vloni vynaložila na sociální program ve formě finančních příspěvků výkonným umělcům nebo jejich rodinným příslušníkům na 970.000 korun. Dalších 4,7 milionu korun vložila do podpory realizace uměleckých projektů a do péče o seniory, mimo sociálních příspěvků dala 468.394 korun. Aktivity nadace podniká za podpory společnosti Intergram. Pečuje i o náhrobek Voskovce a Wericha na Olšanském hřbitově a o pietní místo na Vyšehradě.