Emigrace populárních a úspěšných sportovců jako Ivan Lendl a Martina Navrátilová, politické rozhodnutí o neúčasti ČSSR na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984 či politické procesy padesátých let s hokejovými mistry světa a jejich následné komunistické vězení.

Propagační plakát z roku 1952 znázorňující pochod sportovců celého světa pod rudými vlajkami po hlavách amerických imperialistů. I tak vypadal český sport před rokem 1989.

Velká vítězství, úspěchy, radost a zlaté medaile na jedné straně, kádrování sportovců, útisk a zásahy vládních mocí proti „nepřizpůsobivým" na straně druhé. Padesát let českého sportu v totalitní společnosti mapuje výstava v Rytířském sále Staroměstské radnice.

Neúčast na olympiádě v Los Angeles

Expozice reflektuje půlstoletí českého (československého) sportu v období let 1938-1989 zejména z hlediska společenských a politických událostí v době nacistické okupace a následného komunistického režimu.

„Tento rok uplyne 30 let od politického rozhodnutí neúčastnit se LOH v Los Angeles. Výstava se uskutečňuje v kontextu tohoto výročí. Současně chce ukázat, že nešlo o jediný takový zásah, ale že podobných zásahů bylo více. Odehrávaly se s různou intenzitou, v různé podobě," sděluje kurátor výstavy Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů, který pořádá expozici ve spolupráci s Českým olympijským výborem a Národním muzeem.

Původní předměty českých reprezentantů ve vitrínách doplňují informační panely s dobovými fotografiemi a autentickými citacemi. „Výstavní předměty byly zapůjčeny z Národního muzea. Jde o unikátní exponáty, které se váží k výrazným osobnostem či událostem. Zajímavá je například replika bundy hokejových mistrů světa z konce 40. let," láká na výstavu Kalous.

Podle pořadatelů vnímala v minulosti česká veřejnost často i skrze sportovní utkání možnost vyjádřit svůj odpor vůči totalitám.

Většinu událostí, které výstava připomíná, ale bohužel nelze brát jako pozitivní. „Likvidace mužstva hokejových mistrů světa na konci 50. let, důkazy o to, že mnoho sportovců bylo nuceno odejít za svobodu do zahraničí, zneužití nadšení po vítězství pro politické změny, rozhodnutí neúčastnit se LOH 1984 a naopak rozhodnutí jet Závod míru 1986 nedaleko Černobylu, tyto události hovoří za vše," připomíná Jan Kalous.

Kromě významných událostí, kolektivních a individuálních úspěchů nastiňuje výstava také vývoj české tělovýchovy a olympijského hnutí a připomíná zásadní zásahy nacistického a komunistického aparátu do sportu.

Výstava je na Staroměstské radnici k vidění do 12. května, otevřena je denně v pondělí od 11 do 18 hod., od úterý do neděle pak od 9 do 18 hod.