„Ženy bez domova považujeme za superhrdinky, protože zvládají těžký život na ulici. Teď jsou pro nás superhrdinkami i umělkyně, které darovaly své písničky," uvedla Doleželová. Podle ní se organizace snaží o solidaritu mezi ženami s domovem a ženami bez něj.

Deska se objeví v listopadu

Na dvou deskách je 20 skladeb. Tváří projektu se stala Katarzia. Míní, že umělci bývají často příkladem pro ostatní, měli by se proto zajímat o problémy kolem sebe a zapojit se do prospěšných projektů. Slovenská zpěvačka se podílela i na výběru ostatních umělkyň.

„Charitativní kompilační alba u nás zdaleka nemají takovou tradici jako například na anglické scéně. Náš nápad nadchl všechny zúčastněné, které záhy samy aktivně přicházely s dalšími jmény. Dvojité LP nakonec málem nestačilo," uvedl iniciátor projektu a šéfredaktor jednoho z hudebních magazínů Michal Pařízek.

Křest dvojalba bude v pražském Futurum Music Baru 14.prosince. Deska se začne prodávat koncem listopadu, objednat ji je možné ale už teď. Digitální verze vyjde na 195 korun, vinyl na 490 korun. Výtěžek se využije na provoz smíchovské Jídelny Kuchařek bez domova.

Bezdomovci jsou i děti

Organizace Jako doma ji otevřela letos v březnu. Práci v bistru našly ženy v tíživé životní situaci. Připravují veganské obědy i občerstvení pro různé příležitosti a akce. Polévky, pomazánky či moučníky nabízejí například na farmářských trzích či festivalech.

Projekt Kuchařky bez domova zahájila organizace Jako doma v létě 2013. Vaření pomáhá ženám bez stálého bydlení odrazit se ode dna a vrátit se do běžného života, přes připravené pokrmy se organizace snaží také měnit pohled na lidi bez domova.

Podle výzkumu ministerstva práce bez střechy nad hlavou, v ubytovnách či azylových domech je 68.500 osob. Dalších 119 tisíc lidí žije v provizorním bydlení, neobyvatelných a přelidněných bytech, u přátel nebo jim hrozí vystěhování. Téměř čtvrtinu všech bezdomovců tvoří ženy, 12 procent děti a desetinu lidé nad 65 let.