Tuzemský šoubyznys je jako seriál Vyprávěj. Plný doslovných návratů a všudypřítomně na nás pomrkávajícího retra. Takové žně jako v nejbližších dnech tady už ale přesto dlouho nebyly. Že se vrátí Laura a její tygři (dnes v Lucerna Music Baru), která chce s novou zpěvačkou i připravovanou deskou navázat na už hodně zašlou slávu z přelomu 80. a 90. let? Budiž.

Ačkoli v masový úspěch už asi nevěří ani tygři samotní, je sympatické, že to zkoušejí a třeba zase po Iloně Csákové objeví alespoň nějakou talentovanou Lauru.

Koncert Kahovce, Ducháčka nebo Hudby Praha? K pražskému klubovému životu slušná šedesátková až osmdesátková produkce patří.

Britští Levellers (dnes v Paláci Akropolis), neoficiální rockový úlet v mezích zákona všech, co kdysi tančili irské tance, nebo Kraak & Smaak (dnes v SaSaZu), pro změnu označovaní za nizozemské Prodigy? Zase, proč ne.

Ale s přehledem největší melodrama zažije zítra a v sobotu Velký sál Lucerny. 16 let poté, co vyprodali Strahov, zde totiž hudební táborák zapálí bratři Nedvědi.

Léta odepisované duo, které zajímalo víc čtenáře bulváru než kulturních rubrik, a v nejmenovaném deníku (náš to nebyl!) si z něho trochu nefér utahovali, že už nevyprodá ani šumperský kulturák, vydalo před necelým rokem desku Souhvězdí jisker. 15 let po té předchozí. A na řeči o tom, že už dnes nikoho nezajímají, odpověděli jednoznačně: Lucernu vyprodali tak rychle, že musel producent Jiří Pomeje (který tak po nezdarech s Andělskou tváří nebo Ivetou Bartošovou konečně zase jednou vsadil na správnou kartu) přemluvit bratry k dvojáku.

Starší z dvojice, Jan, navíc jako správný milovník táborových ohňů (ač v našem nedávném rozhovoru pravil, že už jich tolik není) ještě přiložil polínko do vatry, když oznámil, že se přímo na pódiu ožení s přítelkyní Pavlínou.

Nejdřív mi to přišlo bizarní. Na druhou stranu, třeba fotbaloví fanoušci dělají podobné věci běžně a když může Metallica na koncertu deset minut házet po chlapech v kožených křivácích balónky, proč by se ten, který celý život zpíval o lásce, nemohl na pódiu oženit. Už teď je jasné, že to pro všechny zúčastněné bude zážitek.

Bratři Nedvědi při turné k předchozí desce vyprodali Strahov, na turné k současné Lucernu. Jan by docela klidně mohl říct: Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?!

Lauře se tohle už asi nepovede, ani kdyby na koncert přivezla opravdové tygry. Ale přestože Vyprávěj přepínám, přeji jí všechno dobré. Pokud to nebude jenom o tom retru.

Deník vybírá: víkendové koncerty v metropoli

Dnes

19.30 Palác Akropolis Levellers (UK)

Populární britští folk-punkoví rockeři Levellers letos v létě vydali už svoje desáté studiové album. Jmenuje se Static On The Airwaves a v pražském Paláci Akropolis vystoupí v rámci evropského turné na jediném koncertu v ČR!

20.00 Balbínova poetická hospůdka Ivo Jahelka

Zpívající právník tentokrát svlékne sako a zazpívá ve vinohradské hospodě.

20.00 Lucerna Music Bar Laura a její tygři

Veteráni české scény se vracejí na pódium Lucerny a představí novou zpěvačku Katku Tomsovou i novinky z připravovaného alba Továrna na sny.

20.00 KC Zahrada Hudba Praha

Rockeři, které svedl osud dohromady v 80. letech po nedobrovolném konci Jasné páky, jsou klubovou jistotou.

20.00 Restaurace U Černínů George & Beatovens a Karel Kahovec

Klasické Kahovcovy hity z 60. let i vzpomínka na Petra Nováka s písněmi jako Hvězdičko blýskavá nebo Já budu chodit po špičkách.

21.00 SaSaZu Kraak & Smaak a hosté

„Nizozemští Prodigy" se po velkém ohlasu českých posluchačů na letošním ročníku United Islands vracejí k nám.

21.00 Vagon Tony Ducháček and the Garage

Legendy pražského undergroundu 80. let mají v plánu zřejmě poslední letošní koncert v Praze.

zítra

20.00 Lucerna (Velký sál) bratři Nedvědi, Spirituál Kvintet, Věra Martinová

Návrat folkové dvojice na velká pódia. Přímo na koncertu se hodlá písničkář Jan Nedvěd oženit se svou o 35 let mladší přítelkyní Pavlínou.

20.00 Rock Café SPS, E!E

Dvojice dlouholetých punkrockových domácích kapel zahraje v centru Prahy.

20.00 XT3 6. narozeniny klubu The Linings, Dj Brada, Jolly Joker, The Maggie´s Marshmallows

Žižkovský klub zaměřující se hlavně na hudební naděje slaví šestý rok převážně s rockem. Vstup je zdarma.

20.30 Klub kino Černošice Zrní

Kladenská kapela patří k nejzajímavějším jménům domácí alternativní rockové scény.

sobota

19.30 Palác Akropolis Yellow Umberella (DE)

Drážďanská kapela kombinující reggae a ska vydala už deset alb a se zatím posledním vystoupí v Akropoli.

20.00 Lucerna (Velký sál) bratři Nedvědi, Spirituál Kvintet, Věra Martinová

Opakování koncertu bratří Nedvědů, tentokrát bez svatby.

21.00 Blues sklep Bluesberry

Pražská bluesová kapela funguje už od roku 1971, hraje svoje písně i převzaté hity.

neděle

19.00 Semafor Vladimír Merta

Písničkář a spisovatel tentokrát vymění svoje oblíbené koncerty po hospůdkách za divadlo.

20.00 Divadlo Archa Iva Bittová, Oskar Török závěrečný koncert v rámci mezinárodního projektu Mosty

20.00 Lucerna Music Bar Shinedown (USA)

Americká rockmetalová kapela prodala už přes 10 milionů alb a každé je úspěšnější než to předchozí. Přijede s novým albem.