Název dostala vzducholoď po postavě utopické literatury. Zní symbolicky. Praze dlouho chyběl prostor věnovaný literátům a literatuře. A zdálo se, že už tu nic podobného ani vzniknout nemůže.

Architekt na díle pracoval tři roky 

Elegantní, ladná a přitom monumentální, 42 metrů dlouhá 10 metrů široká ocelovo-dřevěná konstrukce. Architekt Martin Rajniš na ní pracoval tři roky. Nyní poprvé přivítá první návštěvníky. Na slavnostním nedělním otevření ji pokřtí íránská spisovatelka Azar Nafisi, česky a francouzsky tvořící spisovatel Patrik Ouředník, autor knih pro děti Petr Sís a zakladatel organizace Art for Amnesty Bill Shipsey.

„Gulliver bude sloužit jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou a program bude rozvíjet témata výstav Centra DOX, která charakterizuje kritická reflexe fungování dnešního světa," uvádí ředitel Centra DOX Leoš Válka, z jehož hlavy myšlenka na vytvoření unikátního prostoru pochází.

Vzducholoď by měla vydržet tři generace

Návrat do minulosti, návrat ke staré dobré knize. I v tom je objekt vzducholodi symbolický. Scházet se v ní budou asi třikrát za měsíc spisovatelé a básníci se zvídavými posluchači. Konat se tu budou autorská čtení i literární debaty. O konkrétním programu však Válka zatím nechce mluvit. „Je to překvapení," říká tajemně.

Konstrukce vzducholodi přišla na 25 milionů korun a podle tvůrců by měla vydržet minimálně tři generace. Více její vznik, inspirační zdroje i technické řešení přibližuje doprovodná výstava, která bude zahájena zítra spolu s otevřením unikátního prostoru.

Čtěte také: V centru DOX o víkendu zpřístupní vzducholoď pro literaturu