VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Praha - V hlavním městě se v neděli vydražil další obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby. Kupec za jeho návrh mozaiky pro někdejší Zemskou banku v Praze zaplatí bez dvacetiprocentní aukční přirážky 3,1 milionu korun. V neděli to řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno – Praha, která aukci v Topičově salonu pořádala. Naposledy se prodal Preislerův obraz při dražbě minulý týden.

9.10.2016
SDÍLEJ:

Aukce v Topičově salonu. Ilustrační foto. Foto: www.acb.cz

Novou majitelku našel před týdnem při aukci, kterou pořádala aukční síň European Arts, Preislerův obraz Tři dívky v lese. Vydražen byl bez aukční přirážky za 6,5 milionu korun. Nad hranicí milionu tak bylo v Česku při dražbě prodáno včetně dnešního obrazu zatím jen sedm Preislerových ma­leb.

V aukci bylo 170 děl

V neděli prodaný Preislerův olej doplňují v jednom rámu čtyři grafické listy Bedřicha Havránka s přírodními výjevy. Rozměrný obraz je součástí triptychu a jeho námětem je česání jablek dvěma hochy.

Společnost 1. Art Consulting v neděli kupcům nabídla na 170 děl zejména českých umělců 19. až 21. století, zhruba 70 procent z nich se podle Rybáře prodalo a sběratelé za ně utratili přes 17 milionů korun.

Nabízela se dílo Sklenáře i Zrzavého

Druhým nejdráže prodaným dílem byl olej na plátně od Otakara Nejedlého s názvem Lodě na Cejlonu. Vyvolávací cena začínala na 450 tisíc korun, nový majitel ho získal bez přirážky za 1,7 milionu korun. Žádné jiné dílo milionovou hranici podle Rybáře už nepřekročilo.

Velký zájem měli kupující ale o grafiky Zdeňka Sklenáře, u kterých se prodejní cena proti vyvolávací téměř zdesetinásobila. Například jeho litografie Čínský znak se prodala za 150 tisíc korun, vyvolávací cena byla 18 tisíc korun.

V nabídce aukce bylo i Zátiší s hruškami od Jana Zrzavého. Olejomalba z roku 1912 a signaturou Zerzavý, kterou malíř na svých obrazech občas používal, se prodala za vyvolávací cenu tři čtvrtě milionu. K prodeji byl i olej od Zdeňka Sýkory s názvem Skvrny, svého kupce ale nenašel.

Čtěte také: Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč

Autor: ČTK

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
22

Úřad pro kyberbezpečí: Vypátrat původ útoku na ČSÚ bude obtížné

Představitelé SPD a zástupci hnutí ANO jednali 23. října v Praze o možné povolební spolupráci. Na snímku šéf SPD Tomio Okamura (vpravo) a místopředseda hnutí Radim Fiala přicházejí na schůzku do Poslanecké sněmovny.
AKTUALIZOVÁNO
9

Okamura jedná s ANO: Chceme prosadit náš politický program

AKTUALIZOVÁNO

Předsedou poslaneckého klubu STAN byl jmenován Farský

Už v neděli ustavili klub sněmovní nováčci Piráti. Dnes je následovalo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), za předsedu byl zvolen lídr voleb Jan Farský. Místopředsedy se stali Vít Rakušan a Věra Kovářová.

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Vítěze sněmovních voleb, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše dnes přijme prezident Miloš Zeman. Babiš bude také pokračovat v povolebních vyjednáváních se zástupci dalších stran nové Sněmovny. Zahájil je v neděli schůzkami s KSČM, STAN a ČSSD.

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT