Výstava se zmiňuje o osobních potřebách Ludvíka XVI. (1638 až 1715) i Marie Antonietty (1755 až 1793). Návštěvníci uvidí pasti na blechy, které lidé používali k odstraňování parazitů z těla. Vystavené jsou originály malých klícek ze zimostrázového dřeva či slonoviny nebo repliky „lapačů s chlupem", tedy kožešin malých zvířat se zdobenými hlavami a tlapkami.

Dalšími exponáty jsou například dámské nočníky bourdaloue, drbátka, doklady historie čištění zubů, vývoje toalet, bidetů a toaletního papíru, voňavky i umělé znaménky krásy zvané muška. Výstavu doplňují čtyři figuríny v barokních kostýmech, které zapůjčilo barrandovské studio.

Lodní i hotelové nočníky

Výstava nebude součástí pražské muzejní noci, která se koná v sobotu. O víkendu 11. a 12. června ale muzeum nabízí k jedné vstupence druhou volnou. Vstupné je za 150 korun, zlevněné za 100 korun.

V muzeu si návštěvníci mohou prohlédnout téměř 1800 nočníků, od obyčejných až po ty, které svým dekorem připomínají spíš polévkové mísy a omáčníky. Kolekci tvoří solitérní exponáty s popisem původu a historie, jsou mezi nimi třeba i nočníky hotelové a lodní, které byly vyráběny v malých sériích pro zadavatele, dámské nočníky, pánské a dámské urinály, chlapecké nočníky.

Toaletní taburet

V expozici jsou francouzské svatební nočníky, které sloužily pouze k přípravě sladkého svatebního pokrmu, nebo propagandistické nočníky s podobiznami různých, spíše neoblíbených vládců i žertovné dárky s obrázky a nápisy, dokonce s hracím strojkem.

V muzeu je ale i řada toalet – toaletní truhlice, křesla, židle a taburetky, cestovní toaletní truhly, jeden z prvních chemických záchodů z USA, splachovací záchody s bohatým dekorem, replika barokního záchodu z mostu, ukázky bidetů či pisoárů.

Čtěte také: Do konce roku se může v centru objevit kontejner se záchodem