VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mumie: krása tisíce let skrytá

Tisíce let spaly. Nyní si je budete moci prohlédnout díky unikátnímu výstavnímu projektu na pražském Výstavišti, který se poprvé v Evropě objevuje právě u nás. Mumie obdivovaly také české celebrity.

9.2.2018
SDÍLEJ:

Mumie světa: evropská premiéra originální výstavy pouze v Praze.Foto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

V prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice v Praze se otevřely brány velkolepé výstavy Mumie světa. Na ploše o rozloze více než 2000 metrů čtverečních mohou návštěvníci vidět stovky exponátů pocházejících ze sbírek, muzeí a univerzit z celého světa. Zahájení expozice se zúčastnili známé osobnosti českého showbusinessu i čeští egyptologové a odborníci na mumifikaci. Výstava je otevřena denně až do konce června.

Evropská premiéra!

Výstava Mumie světa si svým konáním v české metropoli odbývá svou evropskou premiéru. Celkem návštěvníci výstavy projdou deset tematicky rozdělených galerií. Objeví například zákonitosti přírodní mumifikace, zažijí atmosféru starověkého Egypta, pohřebních rituálů i mytických příběhů. Odhalí kulty lovců lebek, projdou se Údolím králů a seznámí se s historií mumifikace na území České republiky.

Každá z galerií se věnuje mumiím a mumifikaci z různých částí světa. Lze tak názorně porovnat způsoby a zvyky různých kultur z různých dob. Exponáty a artefakty na výstavě jsou staré několik tisíc let a podávají svědectví z dávných časů. Velmi zajímavou částí je samozřejmě ta věnující se Egyptu. K vidění je například sarkofág a mumie kněze Nes-Hora, u kterého byly po jeho nalezení zjištěny velmi zajímavé okolnosti.

Unikáty z Maďarska 

„Tato výstava je unikátní v tom, že mumifikaci, jak přirozenou, tak umělou, představuje ve velké šíři, což je to podstatné a skvělé. Mumie nemají nikoho šokovat. Stejně jako my i oni byli lidé, mají nás učit. A právě výstava nám umožňuje se o těchto lidech dozvědět celou řadu nových informací i seznámit se s tím, jak nám mumie pomáhají teď,“ řekl při zahájení výstavy Pavel Onderka, český egyptolog a odborný poradce expozice.

Mezi nejzajímavější mumie, které návštěvníci uvidí, lze zařadit například Mumie z Vácu, mladou rodinu z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Dále se milovníci podobné zábavy mohou těšit na Burnsovu sbírku, sérii lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století.

Mumie zvířat 

Dojde také na egyptské mumie zvířat včetně sokola, ryby a mláděte krokodýla, které byly záměrně vytvořeny, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny. K hitům patří i MUMAB, dokonalé napodobení původní egyptské mumifikace provedené lékaři na lidském těle poprvé po 2800 letech a mnoho dalších exponátů.

Kromě mumií návštěvníci uvidí související artefakty, jako například rituální předměty dávných lidí, předměty ze starých hrobek nebo osobní věci, které si lidé před tisíci lety vzali na svou poslední cestu.

Nadšené celebrity 

„Výstava je velice zajímavá, nese poselství, a to jak pro mladou tak i starší generaci. Těším se, až sem vezmu svoje děti z nadace La Sofia. Jsem si jistá, že je to bude nesmírně bavit. Budou mít určitě spoustu otázek a jednoznačně zážitek na celý život,“ sdělila známá herečka Yvetta Blanarovičová.

Část expozice je také věnována historii české mumifikace, jelikož i na našem území se v minulosti lidé nechávali mumifikovat. Veřejnost tak dostane možnost poznat okolnosti a příběhy českých mumií. V rámci této expozice je vystavena mumie, kterou zapůjčilo Národní muzeum. Jedná se o 2350 let starou mumii ženy ze starého Egypta. Každý z návštěvníků obdrží při návštěvě hlasový průvodce audioguide, který mu poskytne další poutavý výklad. 

Co nesmíte minout
Víko rakve pro Padiptaha

Toto víko rakve bylo vyrobeno z dřevěných desek, které byly sbity dohromady dřevěnými hřebíky. Povrch víka byl pokryt vrstvami plátna a štukovací omítky, které vytvořily ideální podklad pro nanesení barevné výzdoby. Rakev byla bohatě zdobená jak vyobrazeními bohů, tak řadou hieroglyfických textů. Rakev měla tvar mumie, ze kterého vystupuje pouze hlava s parukou. Spodní část rakve tvoří podstavec. K bradě mužského obličeje je připojen usirovský vous. Kolem krku je vyobrazen široký náhrdelník skládající se z řad perel. Konce náhrdelníku mají tvar sokolích hlav. Tři sloupce hieroglyfického textu ve střední části víka uvádějí jak jméno majitele rakve Padiptaha, tak i jeho rodičů otce Iuhapiho a matky Tausir. Jméno Padiptaha se opakujev dlouhém textu lemujícím hranu víka i ve všech kratších textech u vyobrazení různých božstev. Po stranách centrálního textu se nacházejí vyobrazení čtyř synů boha Hora, ochránců zemřelého, kteří byli nápomocni při mumifikaci. Pod vyobrazením náhrdelníku se krčí psovité šelmy, posvátná zvířata bohů Anupa a Vepuaueta, spojovaných s nekropolí a posmrtným životem.

Nes-Min
Tato mimořádná mumie byl původně muž jménem Nes-Min, což v překladu znamená „ten, který patří Minovil“.Min byl bůh plodnosti. Nes-Min pocházel z bohaté a vlivné rodiny kněžích, kteří sloužili chrámu boha Min. Následoval stopy svého otce, dědečka a praděda a stal se knězem. Z nápisů na jeho sarkofágu víme, že Nes-Min hrál důležitou slavnostní roli při budování terasy Min, která je součástí chrámu.

Nes-Hor
Prostřednictvím studia symbolů na sarkofágu se lze dovědět o mumii mnoho. Mumie v tomto sarkofágu je člověk jménem Nes-Hor, což znamená „ten, který patří Horovi“. Horus je bůh lovu a války, který se svým vzhledem a hlavou sokola představuje symbol moci. Říkávalo se, že faraonové reprezentují živé formy boha Hora. Nes-Hor pracoval jako kněz v chrámu Min, ve městě Khent-Min. Jako kněz byl zodpovědný za čištění a oblékání soch bohů v chrámu.

Praktické informace pro návštěvníkyVstupenky na výstavu lze zakupovat online na oficiálních stránkách výstavy www.mumiesveta.cz a kvůli velkému zájmu doporučujeme zarezervovat si čas, ve kterém výstavu navštívíte. Čas, který na výstavě strávíte, je pak individuální, předpokládána doba prohlídky je zhruba 2,5 hodiny. Více informací na www.mumiesveta.cz.

Autor: Redakce

9.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 23 500 Kč

Specialisté v oblasti logistiky DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. 001, K Hrušovu, č.p. 293, 102 00 Praha 102. Informace: -, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce s odsouzenými muži a s odsouzenými ženami. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 006 - vazební věznice praha ruzyně, Staré náměstí, č.p. 3, 161 00 Praha 614. Informace: Jiří Skalník, +420 220 184 135.

Gastronomie - Číšník se hledá do Kozlovny 33 000 Kč

Číšník se hledá do originál Kozlovny na metru I.P.Pavlova na plný úvazek, dlouhý a krátký týden. Pohodový mladý kolektiv, výdělek 32.000 Kč, v létě až 34.000 Kč. Dále hledáme výpomoc od po-pá, 17:30h-22:30h. za 700 Kč/den.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Janoušek

Lobbista Janoušek má smůlu. Soud mu zbytek trestu neprominul

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT