VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mumie: krása tisíce let skrytá

Tisíce let spaly. Nyní si je budete moci prohlédnout díky unikátnímu výstavnímu projektu na pražském Výstavišti, který se poprvé v Evropě objevuje právě u nás. Mumie obdivovaly také české celebrity.

9.2.2018
SDÍLEJ:

Mumie světa: evropská premiéra originální výstavy pouze v Praze.Foto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

V prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice v Praze se otevřely brány velkolepé výstavy Mumie světa. Na ploše o rozloze více než 2000 metrů čtverečních mohou návštěvníci vidět stovky exponátů pocházejících ze sbírek, muzeí a univerzit z celého světa. Zahájení expozice se zúčastnili známé osobnosti českého showbusinessu i čeští egyptologové a odborníci na mumifikaci. Výstava je otevřena denně až do konce června.

Evropská premiéra!

Výstava Mumie světa si svým konáním v české metropoli odbývá svou evropskou premiéru. Celkem návštěvníci výstavy projdou deset tematicky rozdělených galerií. Objeví například zákonitosti přírodní mumifikace, zažijí atmosféru starověkého Egypta, pohřebních rituálů i mytických příběhů. Odhalí kulty lovců lebek, projdou se Údolím králů a seznámí se s historií mumifikace na území České republiky.

Každá z galerií se věnuje mumiím a mumifikaci z různých částí světa. Lze tak názorně porovnat způsoby a zvyky různých kultur z různých dob. Exponáty a artefakty na výstavě jsou staré několik tisíc let a podávají svědectví z dávných časů. Velmi zajímavou částí je samozřejmě ta věnující se Egyptu. K vidění je například sarkofág a mumie kněze Nes-Hora, u kterého byly po jeho nalezení zjištěny velmi zajímavé okolnosti.

Unikáty z Maďarska 

„Tato výstava je unikátní v tom, že mumifikaci, jak přirozenou, tak umělou, představuje ve velké šíři, což je to podstatné a skvělé. Mumie nemají nikoho šokovat. Stejně jako my i oni byli lidé, mají nás učit. A právě výstava nám umožňuje se o těchto lidech dozvědět celou řadu nových informací i seznámit se s tím, jak nám mumie pomáhají teď,“ řekl při zahájení výstavy Pavel Onderka, český egyptolog a odborný poradce expozice.

Mezi nejzajímavější mumie, které návštěvníci uvidí, lze zařadit například Mumie z Vácu, mladou rodinu z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Dále se milovníci podobné zábavy mohou těšit na Burnsovu sbírku, sérii lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století.

Mumie zvířat 

Dojde také na egyptské mumie zvířat včetně sokola, ryby a mláděte krokodýla, které byly záměrně vytvořeny, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny. K hitům patří i MUMAB, dokonalé napodobení původní egyptské mumifikace provedené lékaři na lidském těle poprvé po 2800 letech a mnoho dalších exponátů.

Kromě mumií návštěvníci uvidí související artefakty, jako například rituální předměty dávných lidí, předměty ze starých hrobek nebo osobní věci, které si lidé před tisíci lety vzali na svou poslední cestu.

Nadšené celebrity 

„Výstava je velice zajímavá, nese poselství, a to jak pro mladou tak i starší generaci. Těším se, až sem vezmu svoje děti z nadace La Sofia. Jsem si jistá, že je to bude nesmírně bavit. Budou mít určitě spoustu otázek a jednoznačně zážitek na celý život,“ sdělila známá herečka Yvetta Blanarovičová.

Část expozice je také věnována historii české mumifikace, jelikož i na našem území se v minulosti lidé nechávali mumifikovat. Veřejnost tak dostane možnost poznat okolnosti a příběhy českých mumií. V rámci této expozice je vystavena mumie, kterou zapůjčilo Národní muzeum. Jedná se o 2350 let starou mumii ženy ze starého Egypta. Každý z návštěvníků obdrží při návštěvě hlasový průvodce audioguide, který mu poskytne další poutavý výklad. 

Co nesmíte minout
Víko rakve pro Padiptaha

Toto víko rakve bylo vyrobeno z dřevěných desek, které byly sbity dohromady dřevěnými hřebíky. Povrch víka byl pokryt vrstvami plátna a štukovací omítky, které vytvořily ideální podklad pro nanesení barevné výzdoby. Rakev byla bohatě zdobená jak vyobrazeními bohů, tak řadou hieroglyfických textů. Rakev měla tvar mumie, ze kterého vystupuje pouze hlava s parukou. Spodní část rakve tvoří podstavec. K bradě mužského obličeje je připojen usirovský vous. Kolem krku je vyobrazen široký náhrdelník skládající se z řad perel. Konce náhrdelníku mají tvar sokolích hlav. Tři sloupce hieroglyfického textu ve střední části víka uvádějí jak jméno majitele rakve Padiptaha, tak i jeho rodičů otce Iuhapiho a matky Tausir. Jméno Padiptaha se opakujev dlouhém textu lemujícím hranu víka i ve všech kratších textech u vyobrazení různých božstev. Po stranách centrálního textu se nacházejí vyobrazení čtyř synů boha Hora, ochránců zemřelého, kteří byli nápomocni při mumifikaci. Pod vyobrazením náhrdelníku se krčí psovité šelmy, posvátná zvířata bohů Anupa a Vepuaueta, spojovaných s nekropolí a posmrtným životem.

Nes-Min
Tato mimořádná mumie byl původně muž jménem Nes-Min, což v překladu znamená „ten, který patří Minovil“.Min byl bůh plodnosti. Nes-Min pocházel z bohaté a vlivné rodiny kněžích, kteří sloužili chrámu boha Min. Následoval stopy svého otce, dědečka a praděda a stal se knězem. Z nápisů na jeho sarkofágu víme, že Nes-Min hrál důležitou slavnostní roli při budování terasy Min, která je součástí chrámu.

Nes-Hor
Prostřednictvím studia symbolů na sarkofágu se lze dovědět o mumii mnoho. Mumie v tomto sarkofágu je člověk jménem Nes-Hor, což znamená „ten, který patří Horovi“. Horus je bůh lovu a války, který se svým vzhledem a hlavou sokola představuje symbol moci. Říkávalo se, že faraonové reprezentují živé formy boha Hora. Nes-Hor pracoval jako kněz v chrámu Min, ve městě Khent-Min. Jako kněz byl zodpovědný za čištění a oblékání soch bohů v chrámu.

Praktické informace pro návštěvníkyVstupenky na výstavu lze zakupovat online na oficiálních stránkách výstavy www.mumiesveta.cz a kvůli velkému zájmu doporučujeme zarezervovat si čas, ve kterém výstavu navštívíte. Čas, který na výstavě strávíte, je pak individuální, předpokládána doba prohlídky je zhruba 2,5 hodiny. Více informací na www.mumiesveta.cz.

Autor: Redakce

9.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT