Období masopustu sice už minulou středu skončilo a čas veselí vystřídal půst, na pražské tanečníky je však liturgický kalendář krátký. Plesat a hodovat se v metropoli bude i dál až do dubna.

Plesy v Praze. Infografika.

Československý ples už o víkendu 

Už druhý rok po sobě se kvůli rekonstrukci budovy nekoná tradiční Ples v Opeře, který bývá kvůli své honosnosti považován za vrchol sezony. Důvod ke smutku to však rozhodně není, příležitostí, kam vynést slavnostní róbu, je v metropoli stále dost.

V obdobném duchu se ponese například Československý ples, který se koná už tento víkend. Pořadatelé jej avizují jako prestižní společenskou událost spojenou s oslavou 100. výročí vzniku Československa.

Výtěžek smíchovského plesu jde na charitu  

Vlastní bál letos přichystala radnice páté městské části. Chce tak oslavit 115. výročí povýšení Smíchova na město. „S myšlenkou zahájení tradice v pořádání plesů městskou částí přišel místostarosta Martin Slabý mimo jiné i proto, že prostory Národního domu jsou jistě příjemnější pro neformální setkání s občany než strohé prostředí kanceláře,“ vysvětlil mluvčí radnice Jakub Večerka. Doplnil, že veškerý výtěžek ze vstupného bude věnován na aktivity Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Vlastní ples pořádá také Český rozhlas, zdravotní sestry i břevnovští živnostníci. Ti nachystali na 4. března maškarní bál, jehož tématem je česká historie. Už podruhé se v Praze koná queer ples pro sexuální menšiny. Pořadatelé tentokrát stanovili téma barvy života. Jedním z posledních bálů sezony je Moravský ples, kde krojovaným tanečníkům zahraje cimbálovka.

Hitem je zelená 

Mezi módní trendy letošní sezony patří květinové vzory na šatech. „Ať již tištěné, či vyšívané,“ podotkla majitelka salonu Nuance Vladimíra Blažková. „Z maturitních šatů jsou u nás nejúspěšnější plesové šaty plné velkých květinových vzorů nebo vzorů podobných cibuláku,“ doplnila ji Markéta Hartmanová ze salonu Maya.

Pokud jde o barvy, největším hitem je podle Blažkové zelená. „Samozřejmě zůstávají v oblibě i klasické černé, červené a navy šaty. Střihem buď taneční sukně do áčka, nebo naopak silueta mořské panny,“ vysvětlila Blažková. Mezi populární materiály patří už několik let krajky, tyl i krep.

Užší střih pro muže

Pánové to mají v módních experimentech poněkud složitější, neboť předpisy black tie i white tie mají poměrně striktní pravidla. „Pánská móda je mnohem konzervativnější, mladým pánům doporučujeme pečlivou pozornost k detailům a kvalitní střih,“ poradila Hartmanová.

Kde to dress code umožní, mohou sáhnout po smokingu či obleku v námoř-nické modré, která je už od loňska velmi oblíbená. Trendy předepisují užší střih pro smoking i oblek.