Když věříte tomu, co děláte, pracujete na sobě a podaří se vám najít stejně naladěné spoluhráče, může se vaše přání proměnit ve skutečnost. A vaše kapela může být jednou z těch, které udávají rytmus tuzemské klubové scény. Přesně to se podařilo i Jakubu Siňorovi a jeho formaci Prague Conspiracy.

Tenhle kluk toho má ovšem na svědomí mnohem víc. Je totiž také jedním z pořadatelů, kteří organizují největší žánrový festival ve střední Evropě, rock and rollový dýchánek s názvem Mighty Sounds.

„Původně jsme si s ostatními kapelami, které hrály podobný žánr jako my, řekli, že si uděláme malý festival. Takový mejdan, kde si navzájem zahrajeme. Tehdy se styly jako ska, punk nebo rockabilly řadily k okrajovým a to jsme chtěli změnit.Vůbec jsme netušili, do čeho jdeme. Čekali jsme, že to bude hrozná sranda, ale v reálu je pořádat fesťák pořádná dřina,“ vzpomíná Jakub Siňor.

Z párty pro kamarády se během několika let stala tuzemská festivalová stálice a známá marketingová značka alternativní scény. Kromě samotného letního festivalu funguje pod hlavičkou Mighty Sounds i nejrůznější merchandising, tedy prodej oblečení a doplňků s logem akce a interpretů, kteří jsou s ní spřízněni, jejich CD nebo EP. Každý rok vyhlašují organizátoři soutěž o novou grafiku těchto produktů a vítěze vybírají lidé skrze internetové stránky.

Na vybraných místech po celé České republice je k dispozici i MightyFreezine. Každý měsíc přináší rozhovory se zahraničními i tuzemskými osobnostmi scény, tipy na koncerty, fotoseriály. „Je to dobrá cesta, jak se informace o dění na scéně dostanou mezi lidi. Týká se to především mimopražských fanoušků. Ale i v Praze to má velký úspěch. Přitom to měl být původně jednorázový projekt,“ směje se Jakub Siňor.

Od mejdanu k baru

Zatím posledním počinem, který je s tou značkou spojen, je to, co k muzice neodmyslitelně patří a kde často vzniká - hospoda, v tomto případě bar. Mighty Bar.

„Kamarád si chtěl otevřít hospodu a nevěděl, jak ji pojmenovat. Nenapadlo mě nic lepšího, než ho přemluvit, aby ji pojmenoval po našem festivalu. Ale s lidmi, kteří dělají jeho produkci to nemá nic společného,“ říká Jakub Siňor.

Podnik nedaleko Palackého náměstí se zanedlouho stal místem, kde se potkávají lidé z celé pražské alternativní scény. Podobná věc však vznikla i v Českých Budějovicích pod hlavičkou Mighty Bar Velbloud.

Z původního mejdanu spřátelených kapel, festivalu Mighty Sounds, se zrodil nový lifestylový fenomén, kterému vévodí kapela Prague Conspiracy.

„Není to jen o brnkání na kytaru nebo o tom, že chci vydělat balík peněz. Věcem, které dělám, stoprocentně věřím, jinak bych je dělat nemohl. Mighty Sounds jsou moji kamarádi, muzika, kterou mám rád a kterou žiji, přesvědčení i životní styl. Mám štěstí, že se živím tím, co mě baví,“ říká produkční a hudebník Jakub Siňor.

Jako kytarista již dříve působil v několika hudebních projektech, které se podílely na nové podobě české ska scény.

Rock and roll především

V roce 2005 založil kapelu Prague Ska (později toto slovo soubor z názvu vynechal) Conspiracy, jež se chtěla věnovat instrumentálnímu hraní ve stylu zahraničních legend New York Ska-Jazz Ensemble nebo Skatalites.

Původní záměr vzal za své s příchodem zpěvačky Mariany Weasley. Její africké kořeny předurčily i větší hru a mixování stylů, vedle samotného ska a rocksteady se v písních objevovaly i rané podoby soulu nebo r'n'b.

Mariana vydržela s kapelou zhruba pět let, než se rozhodla věnovat mateřským povinnostem. Před třemi měsíci ji vystřídala na postu zpěvačky Aneta Galisová.

„Po zjištění, že s námi dál Mariana nemůže pokračovat, byla Aneta první, kdo nás napadl. Její hlas, projev i povaha přesně sedí do našich představ o budoucnosti kapely,“ říká kytarista Jakub Siňor.

„Chtěli jsme dát kapele jiný, trochu více rock and rollový směr. A myslím, že se to podařilo,“ dodává.

Dále byla sestava doplněna o druhého kytaristu, kterým je Krlesh z Queens of Everything, 2v1 a Flaming Cocks.

Nová šestičlenná sestava Prague Conspiracy má za sebou první klip Silence k připravované desce a Mighty turné v rámci kterého zavítala i do sousední slovenské metropole.

Dnes v žižkovském Paláci Akropolis pokřtí společné EP s kapelou Dirty Blondes, na kterém bude mít každá formace po dvou písních.

Jako speciální hosté zahájí večer čeští Hives Dead Popes Company. Po koncertech bude od 22.00 následovat divadelní představení Ženský divadelní improvizační punk a o afterparty se postará DJ Tchi Tchi Man a DJ Buqi.

Ke vstupence za 120 korun dostane každý návštěvník CD zdarma. Koncert začíná v 19 hodin a slibuje nadupanou a energickou rock and rollovou show.

Soňa Kacerovská