„Na první čtené zkoušce přišel hru, odehrávající se v cirkusové manéži a vynikající nádherným jazykem, básnivostí a kreativitou, přečíst autor Pavel Kohout. Vyprávěl o okolnostech jejího vzniku a dalších osudech. V hlavní roli klauna Augusta Augusta se představí Zbigniew Kalina, premiéra v Divadle ABC je naplánována na 12. listopadu," uvedla Kochová.

Hru lze adaptovat na aktuální prostředí i dobu

„První novinkou sezony bude o týden dříve v Rokoku současná švýcarská hra Urse Widmera. Po Kanclu to bude naše další ‚ekonomická groteska'. Je to hra postavená na paradoxu, kdy vrcholní manažeři, jejichž náplní práce bylo někoho stále vyhazovat, jsou nyní sami vyhozeni.

Ocitají se v tréninkovém, do jisté míry psychoterapeutickém zařízení, kde se mají vyškolit v nových dovednostech a – čekat na nové uplatnění," komentoval to Svojtka. Upozornil, že Urs Widmer vybízí inscenátory, aby hru adaptovali na své prostředí a na svou dobu. „Čili to budou čeští Top Dogs 2016," popsal režisér.

August byl dlouho srpen

Kohoutovu hru inscenuje režisér Ondřej Zajíc. Premiéru měla v květnu 1967 na Vinohradech. Rok poté přišly v srpnu armády Varšavského paktu. A slovo srpen se skoro v každém jazyce překládá jako august.

„Vznikl dojem, že to je hra o sovětské okupaci. Já jsem ho nevyvracel, protože celá hra je v podstatě o tom, jak umřel sen a jak fantazie byla zahubena mocí. Legenda tak žila dál a zasloužila se o to, že se August dodneška dočkal více než 120 uvedení na celém světě. Teprve v posledních letech se zase hraje ta nevinná, nevinně působící, filozofická verze o věčném zápolení fantazie a moci," charakterizoval to Kohout.

Klauna Augusta Augusta, který má velký sen drezírovat bílé lipicány, si zahraje Zbigniew Kalina. V dalších rolích se objeví například Jiří Schwarz, Vasil Fridrich, Daniela Choděrová a Stanislava Jachnická.

Ve Widmerově textu si zahrají Henrieta Hornáčková, Dana Batulková, Lenka Zbranková, Zdeněk Vencl, Jiří Hána a další členové Městských divadel pražských.

Čtěte také: Lichý a Medvecká zvítězili v rozhlasové anketě Neviditelný herec