„Zvolili jsme si toto téma proto, že situace v tehdejším Československu je v mnohém podobná tomu, co dnes zažívá naše země. A stejně jako kdysi meziváleční intelektuálové i my máme pocit, že v této společenské situaci nelze mlčet," vysvětlila Mašková k čapkovskému projektu. Podle Kheka není scénář divadelní hrou, ale materiálem, který autorským přístupem herců získá podobu inscenace.

Čtěte také: V Praze bude mít premiéru opera o autorovi Stalinova pomníku

Druhou novinkou je hudební komedie 

„Půjde o divadelní rekonstrukci několika okamžiků z let 1935-1938. Protože však v divadle neplatí zákony času a prostoru, tak se náš Karel Čapek setká například s Václavem Havlem," dodal Khek. V titulní roli se objeví Jiří Hána, Čapkova bratra Josefa ztvární Milan Kačmarčík.

V dalších rolích se představí Máša Málková, Stanislava Jachnická, Viktor Dvořák, Jitka Smutná, Hana Doulová či Jan Vlasák. Druhá novinka - hudební komedie z 60. let - má divákům připomenout dobu, ve které ideály jako láska a pravda nebyly jen prázdnými frázemi.

Tehdejší a dnešní ideály jsou diametrálně odlišné 

„Tyto hodnoty jsou velmi aktuální. Obzvláště v dnešní době, kdy se pojmy jako multikulturalismus stávají hanlivými a terčem posměchu," podotkl režisér Svojtka. Podle dramaturga Jiřího Janků se bude nahlížet na fenomén 60. let i celosvětově. 

„Tehdejší a dnešní ideály jsou diametrálně odlišné, my se je snažíme konfrontovat formou crazy komedie. Náš pohled na 60. léta je nostalgický, lehce zidealizovaný a postavený na hudebních číslech. Tak trochu záměrně se v něm vyhýbáme událostem kolem roku 1968 a připomínáme jiné, důležité události, jako například vesmírné lety, beatlemánii či hudební festival ve Woodstocku," podotkl. V inscenaci se objeví například Hanuš Bor, Veronika Gajerová, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Vasil Fridrich a Pavel Juřica.