Na Žižkově zahrají The Plastic People Of The Universe, na desítce v sobotu zazpívá Václav Neckář. Letošek rovněž nabídne Pražanům několik novinek. Historicky poprvé budou vánoční trhy na Pražském hradě. Na Praze 7, konkrétně na Výstavišti, se uskuteční zimní přehlídka nového cirkusu.

Rozsvěcení vánočních stromkůPraha 1
28. 11. v 17 hodin, Petrské náměstí
28. 11. v 17:30, na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice
29. 11. v 16.30, rozsvícení vánočního stromu manželkou prezidenta Ivanou Zemanovou na náměstí U Svatého Jiří na Pražském hradě
5. 12. v 17 hodin, Kampa
Praha 2
6. 12. v 16 hodin, náměstí Míru. V poledne zde začíná setkání, při kterém se bude rozdávat polévka, a děti budou mít možnost vyrobit vánoční ozdoby, kterými se živý stromek ozdobí. Ten se večer téhož dne přesune do prostor radnice městské části a v prostoru tak zůstanu už nynější umělý strom.
Praha 5
29. 11. v 17.30, před kostelem svatého Václava na náměstí 14. října
Praha 6
28. 11. v 17 hodin, Břevnov, Bělohorská ulice, U Kaštanu
28. 11. v 18 hodin,Vokovice, V Středu
29. 11. v 18 hodin, Dejvice, Vítězné náměstí
Praha 7
2. 12. v 16 hodin, Ortenovo náměstí
Praha 8
3. 12 v 17 hodin, Karlínské náměstí
Praha 10
28. 11. ve 17 hodin zahájí Vánoční trhy na Kubánském náměstí. V rámci rozsvícení vánočního stromku je připraveno vystoupení Václava Neckáře
Praha 12
29. 11. v 16.30, Komořany, ulice U Vlečky
29. 11. v 16 hodin, Viniční dům
30. 11. v 17 hodin, Sofijské náměstí
Praha 15
29. 11. v rámci akce od 15.30, Hostivař, Chudenická ulice
6. 12. v rámci akce od 15.30, Horní Měcholupy, Veronské náměstí
13. 12. v rámci akce od 15.30, Hostivař, ulice Plukovníka Mráze
Praha 17 Řepy
29. 11. v 17 hodin, v ulici Makovského, u tramvajové zastávky Slánská
Zoo
29. 11. v 16 hodin, u severního vchodu do zoologické zahrady

TrhyPraha 1
Nejvíce vánočních trhů je na území první městské části. Celkem zde mohou lidé narazit na 12 trhů, které se nachází na devíti lokalitách. Mezi nimi je například náměstí Republiky, horní i dolní část Václavského náměstí či Vladislavova ulice u vchodu do domu Quadrio. Na jeho piazze se konají trhy tento rok poprvé.
Praha 2
Náměstí Míru je tradičním místem, kde vánoční trhy v Praze začaly. Kromě umělého stromku se zde letos rozzáří i strom živý. Na Novoměstské radnici u Karlova náměstí se pak uskuteční o víkendu 12. a 13. prosince adventní trh Česká hračka a řemeslo. V rámci akce se představí čeští výrobci hraček a zástupci řemeslné tvorby. Po oba dny je akce otevřena od 10 do 18 hodin.
Praha 3
Na náměstí Jiřího z Poděbrad doplní trhy i adventní dílny, ve kterých si budou moci zájemci vyrobit vánoční ozdoby, drobné dárky, a to pomocí tradičních i moderních výtvarných technik a pod odborným vedením.
Praha 7
Výstaviště. Trhy zde budou v sobotu otevřeny od 10 hodin. V neděli se od 16 hodin uskuteční slavnostní otevření akce Advent na Výstavišti, a to průvodem Anděla. Půjde o čtyři metry vysokou loutku, jež bude při slavnostním průvodu doprovázena muzikanty, kejklíři na chůdách a dalšími umělci.
Praha 10
Kubánské náměstí. Na stávající farmářské trhy zde navážou trhy vánoční. V sobotu od 14 hodinse tam uskuteční pro děti Pohádková cesta za Ježíškem a Ježíškova pošta. Poté se rozsvítí stromeček.
Praha 12
KD Komořany hostí v druhý a čtvrtý adventní víkend trhy, na nichž půjde ochutnat domácí pochoutky.

Kultura a sportOd 3. prosince až do konce roku bude na Výstavišti probíhat mezinárodní festival nového cirkusu LeDní Letná, který připravil odpolední představení pro rodiny s dětmi a večerní pro dospělé. Kromě francouzského akrobatického souboru Akoreacro bude k hlavním lákadlům patřit český soubor Losers Cirque Company, který nabídne dvě tanečně-akrobatická představení, se kterými už dříve slavil soubor úspěch. Na LeDní Letné si přijdou na své i rodiče s dětmi díky víkendovému programu s pohádkami, koledami a vánočními výtvarnými workshopy.

Návštěvníci zde kromě dvou vytápěných šapitó najdou kavárnu i bar. 
Národní divadlo si na svátky připravilo dvě premiéry určené pro děti. Jmenují se Louskáček a Myšák Plyšák. Jde o nové nastudování baletních představení. Na Praze 1 si zase budou moci lidé pohybu sami oddat. Bude zde totiž připraveno bruslení. Kromě kluziště Na Františku bude ledová plocha i na Ovocném trhu.

Zde se 13. prosince koná Vánoční bruslení, které je určeno pro děti i seniory. Půjde o odpoledne s hrami, kterého se zúčastní i známé české osobnosti. Moderátorem akce bude olympijský vítěz Aleš Valenta, hosty pak režisér a herec Jakub Kohák, herec Pavel Nový či fotbalista Horst Siegl.

KoncertyLibeňský zámek hostí každé úterý adventní koncerty. První prosincový den zde zahraje Bennewitzovo kvarteto, další týden soubor Musica Dolce Vita s titulem Adventní kalendář a poslední zazpívá Kühnův dětský sbor s Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby. Zatímco první dvě vystoupení stojí 50 korun, za poslední vystoupení návštěvníci zaplatí dvojnásobek. Praha 5 chystá koncerty ve smíchovské galerii Portheimka. První adventní neděli vystoupí studenti pražské konzervatoře, druhou kapela Doodles, třetí Pražákovo kvarteto a čtvrtou opět konzervatoristé. 

Praha 12 zve občany první adventní neděli do opraveného Viničního domku, výtěžek z vystoupení písničkáře Pavla Volodkoviče půjde na podporu sdružení Modrý klíč pracující s postiženými. Kromě klasických adventních koncertů je možné v metropoli navštívit i netypickou zábavu. Praha 3 letos připravila Undergroundové neděle v hospodě U Vystřelenýho oka, kde zahrají skupiny Čerti ve stodole nebo legendární The Plastic People Of The Universe.

Novinky letošního adventu v PrazeNa Praze se pořádá komunitní zdobení stromků. Radnice má připraveny ozdoby na 40 až 50 stromů po celé Praze 4. Tipy, které stromy na čtyřce se mají svátečně zkrášlit, mají lidé posílat radnici do konce listopadu. Na webu bude poté umístěna mapa těchto stromů, aby se u stromu mohl každý zastavit a případně přidat vlastní dekoraci. Akce se uskutečnila už minulý rok v Braníku, kde s nápadem přišla skupina Branické Matky. Nyní se akce rozšířila na celou městskou část. Poprvé se letos konají vánoční trhy přímo na Pražském hradě.

Lákadlem mohou být skleněné vánoční ozdoby, na které si bude možné nechat přímo na místě zhotovit osobní vzkaz. Trhy jsou na dvou místech Pražského hradu: na náměstí U Svatého Jiří a ve Stájovém dvoře. 
Holešovice přivítají akci Advent na Výstavišti. Kromě trhů nabídne i mezigenerační setkání. Jsou připravené kreativní dílny, taneční terapeutická setkání pro seniory i vlastivědné vycházky po Výstavišti.

Tradice sbírek na pomoc dětem Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová na první adventní neděli 29. listopadu slavnostně rozsvítí vánoční strom na Pražském hradě. Zahájí tak 18. ročník charitativní vánoční sbírky ve prospěch SOS dětských vesniček, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc ohroženým dětem. Tradice vánočních sbírek na pomoc opuštěným dětem vznikla v roce 1924 v Brně jako vánoční strom republiky. Rok na to se rozšířil do dalších měst včetně Prahy. Vánoční stromy republiky se staly v období první republiky tradicí, která pak byla následujícími politickými režimy třikrát zrušena. 

Poprvé během 2. světové války. Avšak už roku 1945 už opět stály vánoční stromy republiky po celé zemi a sbírky pod nimi podpořila i Hana Benešová. Tento zvyk se udržel ještě po únoru 1948, kdy už Marta Gottwaldová nemluvila o křesťanských tradicích, nýbrž o pětiletkách a trpících nezaměstnaných. V pozdějších letech byly vánoční stromy zrušeny úplně a znovu se tradice vánočních sbírek vrátila na Vánoce 1968 díky Ireně Svobodové, manželce prezidenta Ludvíka Svobody. Ta tehdy uspořádala poprvé sbírku ve prospěch SOS dětských vesniček.

Časem byla ale i tato obnovená tradice potlačena. 
K obnově tradice charitativních vánočních stromů došlo opět až po roce 1989. Na Pražském hradě se první porevoluční strom se sbírkou ve prospěch SOS dětských vesniček rozzářil v roce 1992. Od té doby se v rozsvícení stromu a podpoře sbírky angažovaly všechny první dámy.

BohoslužbyMezi každoročně nejvyhledávanější patří půlnoční mše svatá v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tu bude slavit pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní z kůru, kde budou stát v budoucnu nové varhany. Pražské arcibiskupství zve rovněž na roráty. Jde o specifickou podobu ranní mše svaté, která je doprovázená liturgickými zpěvy. Přestože žádný jiný národ nemá tak bohatě rozvinutou rorátní tradici, ve druhé polovině 20. století u nás zájem o roráty prudce opadl.

V poslední době však probíhají snahy o obnovu této tradice. Lidé je mohou navštívit kupříkladu ve svatovítské katedrále, kostele svaté Ludmily na Vinohradech, kostelu svatého Václava na Smíchově a dalších místech. 
Zajímavý program nabízí i evangelická církev. Bohoslužby začínají v evangelických kostelech v Praze většinou po deváté hodině ranní. Někde jsou však připraveny i mimořádné programy. Například v Braníku je naplánováno na neděli 20. prosince dětské divadelní představení nazvané Vánoce s Charlesem Dickensem.

Čtyřicet velkých i malých herců Vám představí Vánoční koledu od anglického klasika Charlese Dickense, říznutou příběhem o pravěké rodině Flinstoneových. Ve stejný den budou mít děti představení i ve Střešovicích či na Smíchově. 
V kostele U Jákobova žebříku v Kobylisích se zase konají od druhé neděle v měsíci bohoslužby v korejštině a japonštině.

Dobročinné akceV horní polovině Václavského náměstí v pátek začaly vánoční trhy. Jejich součástí je i dobročinná akce Křišťál pro Světlušku. V jejím rámci je možní zakoupit ozdoby z českého křišťálu, které vyrobili lidé s těžkým zrakovým handicapem ve Středisku pro nevidomé na Dědině. Ke každému zakoupenému kousku dostávají kupující zdarma další, který věší na stromeček, jenž na místě stojí. 

Na Praze 3 je zase možnost se zapojit do akce Strom splněných přání. Po mši v kostele svatého Prokopa na Žižkově v tuto neděli je ještě možnost si na místě vybrat papírového andělíčka s napsaným přáním konkrétního dítěte či dospělého člověka. Lidé, kterým se nedostává ani základních věcí denní potřeby, tak mohou být obdarováni. 

Praha 14 s tamní farní charitou a neziskovou organizací Neposeda pořádají vánoční sbírku pro lidi bez domova. Lidé mohou bezdomovcům nadělit zimní šatstvo, hygienické potřeby a trvanlivé potraviny pro lidi i pro psy a kočky. Svou materiální pomoc mohou odevzdat do 16. prosince na radnici čtrnácté části. Následně se vybrané věci předají bezdomovcům na vánočním setkání.

Čtěte také: Klidný advent ohlídáme, slibují ozbrojené složky