„Ze 180 písní, které nám Supraphon předvybral, jsme jich na nahrávku zařadili padesát. Doufám, že se jimi trefíme do představ posluchačů,“ uvedl Matuška. Žádnou ze svých písniček, jichž má na svém kontě téměř dvě tisícovky, prý neupřednostňuje. „Opravdu mám rád každou, některou víc, jinou míň. Je to stejné, jako když má matka dvanáct dětí. Taky neřekne – tohle mám nejradši,“ řekl zpěvák, který v pondělí 2.července oslaví 75. narozeniny.

Své jubileum si připomněl už pondělním koncertem v pražském Paláci Žofín, kde se s diváky podělil i několik příhod z různých období své umělecké dráhy, na kterou se tento původním povoláním sklář vydal před padesáti lety. „Před publikem jsem se cítil hrozně,“ prohlásil s nadsázkou. „V předešlých dnech mě potrápila vedra, která zhoršují moje astma, a taky mě strašně bolí nohy. Olinka mě ale vždycky podrží,“ doplnil.

Při příležitosti svých narozenin převzal včera z rukou Václava Klause Čestnou plaketu prezidenta republiky. „Nesmírně si toho ocenění vážím, říkám si ale, aby mě ten metál netáhl na jednu stranu,“ vtipkoval Matuška, který se do České republiky pravidelně vrací z Floridy, kam se uchýlil předvíceneždvaceti lety.